4.5G Nedir, Ne Değildir?

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
4.5G Nedir, Ne Değildir?

3G’ye geçtiğimiz günleri daha dün gibi hatırlıyoruz. O zamana kadar EDGE üzerinden kullandığımız ve şimdi hatırlamak bile istemediğimiz kadar yavaş olan internet bağlantısı 3G ile birlikte adeta olağanüstü derecede hızlanmıştı. Bilgi akışındaki bu hızlanma Türkiye’ye gerçek anlamda çağ atlatmıştı.

Şimdi ise uzun bir zaman devam eden 4G mi yoksa 4.5G mi tartışmalarının ardından 4.5G’de karar kılındı ve operatörler bu yeni teknolojiye geçiş için gerekli hazırlıklara başladılar bile. Peki, bu yeni teknoloji bize tam olarak ne getirecek?

4.5G teknolojisinin getireceği avantajlar

4.5G teknolojisinden yararlanan kullanıcıların en çok hissedeceği fark, internetteki olağanüstü hızlanma olacak. Zamanında buna benzer bir hızlanmayı 3G’ye geçtiğimizde yaşamıştık. İşte şimdi günümüzdeki içerik üretimi ve giderek daha kaliteli ve yüklü hale gelen videolar ve web sitelerinden dolayı 3G hızı da sonunda bize yetersiz gelmeye başladı. 4.5G kullanılan cihaza göre değişmekle birlikte, 375 Mbps’ye varan hızları destekleyecek.

2GB’lık bir videoyu örnek verirsek, bu video 3G teknolojisi ile 780 saniyede indirilirken, 4.5G ile sadece 54 saniyede indirilebilecek. Bu da tam 14 katlık bir farka tekabül ediyor.

Bu örnekten de kolayca anlaşılacağı gibi, 4.5G’nin sağladığı bu yüksek hızlı bağlantı sayesinde video ve şarkıları takılmadan izleyip dinleyebilecek, hiç takılmadan bahis oynayabilecek, online oyunları oynayabilecek, sevdiklerinizle çok daha kaliteli bir şekilde görüntülü görüşme yapabileceksiniz. 

Kişisel hayattaki bu getirilerinin yanında, 4.5G teknolojisi büyük verilerle uğraşan ve ülkenin farklı yerlerinde istasyonları veya şubeleri bulunan şirketlerin de hızlı iletişim ihtiyacını karşılayacak ve böylece ülke ekonomisi üzerinde de büyük bir etki yapacak. Bu arada, 4.5G ihalesi ile birlikte Türkiye’nin bu alanda yerli kaynak kullanacak olan az sayıda ülke olduğunu ve bu teknolojiyle 5G’ye de geçiş için ön hazırlık yapılmış olduğunu da hatırlatalım.

4.5G’den yararlanmanız için yapmanız gerekenler

Peki, şu anda sahip olduğunuz cihazlar ile 4.5G bağlantısından faydalanabilecek misiniz?

Tıpkı 3G teknolojisinde olduğu gibi, 4.5G’den yararlanmak için de bazı önkoşullar bulunuyor. Öncelikle, cihazınızın 4.5G uyumlu olması gerekiyor. Yani, büyük ihtimalle yeni bir telefon satın almak zorunda kalabilirsiniz. Bunun yanında, kullandığınız sim kartın da 4.5G uyumlu olması gerekiyor, ama korkmayın: GSM operatörünüzün hizmet noktalarından herhangi birisine gidip sim kartınızı ücretsiz olarak değiştirebilirsiniz.

Son olarak, tabii ki 4.5G kapsama alanı içerisinde olmanız gerektiğini de hatırlatalım. Operatörler 4.5G’ye yönelik olarak büyük yatırımlar yapıyor ve bu kapsamda 

Türkiye’nin de büyük bir bölümünü 4.5G kapsama alanına alacak altyapı çalışmalarına başlamış durumdalar.

Kısacası, 4.5G teknolojisinin devrim niteliğindeki yeniliklere gebe olduğunu söylersek kesinlikle abartmış sayılmayız.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!