Android Nedir

Android Nedir

Çoğumuz duymuşuzdur android kelimesini. Hele hele günümüzde akıllı telefonların sayısının hızlıca artması bu kelimeyi popüler kılmıştır. Bu kelimenin bu kadar popüler olmasında tabiki açık kaynak kodlu olması en büyük etkendir.

android

Android hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse; Andorid, Google firmasının geliştirdiği açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Bu sistem 5 Kasım 2007 tarihinde kurulmuştur. Bu mobil işletim sistemi çok büyük firmalarca (Samsung, Motorola, Nokia …) kullanılmaktadır. Bunun nedeni bu mobil işletim sistemininaçık kaynak kodlu olmasıdır. Yani isteyen herkes kaynak kodlarını indirip kendi cihazına uyarlayabilmektedir.

 

Google Android işletim sistemini geliştirmek için birçok satın alımlar yapmıştır. Son günlerdeki en büyük satın alım olarak Motorola firmasını satın aldı.

Elbette Android işletim sisteminin popülaritesinin artmasında ücretsiz olarak sunulan birçok uygulama etkendir. Yaklaşık 250 bin tane uygulama bulunmaktadır*. Bu sayede Android bir telefona sahip olanlar aradıkları uygulamaları rahatlıkla bulabilmektedirler.

Android işletim sisteminin en son sürümü 4,2’dir ve 29 Ekim 2012 tarihinde yayınlanmıştır.

androidden görünüm

Android hakkında detaylı bilgiler edinmek isterseniz android.com adresine bakabilirsiniz.

*=Uygulama Sayısı


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!