Bacak ameliyatı yapmak ister misiniz?

Kategori: Oyun - Yorum Yazın
Bacak ameliyatı yapmak ister misiniz?

Çocukların büyük bir çoğunluğu “Büyüyünce ne olmak istiyorsun” sorusuna, doktor olmak istiyorum yanıtını verirler. Aslında bu sosyolojik olarak çocukların ne kadar da saf olduklarını gösterir. Zira insanların yaralarını sarmak, onları tedavi etmek o yaştaki bir çocuk için oldukça önemli bir iş olarak görülür. Yani doktorluk mesleğinin getirdiği bir takım maddi avantajlar bir yana, çocuklar sadece insanlara “yararlı” olmayı isterler.
Bu nedenle çocukların oyunlarına dikkat ederseniz eğer, “Doktorculuk” adında çeşitli oyunlar oynadıklarını görürsünüz. Daha doğrusu eskiden görebilirdiniz zira artık çocuklar bir araya gelip, bu tarz oyunlar oynamıyor. Onun yerine evlerinde bilgisayar başında çeşitli internet sitelerine girerek vakit geçiriyorlar. Elbette bunun iyi yanları yok değil; çocuklar dışarıya çıkarak kendilerini tehlikeli bir dünyaya bırakıyorlardı eskiden; zira çocuklar neyin kötü ya da neyin iyi olduğunu anlamakta o yaşlarda sorunlar yaşayabiliyorlar. Ya da en basitinden bir topun peşinden trafiğin ortasına dalabiliyorlar. Hal böyle olunca ebeveynler de çocuklarının bilgisayar başında vakit geçirmesinden pek de şikayetçi değiller.
Bununla birlikte çocuklar internet üzerinden de olsa doktorculuk yapabiliyorlar. En güzel oyunlarn yer aldığı internet sitelerinin çoğunda, hastaneye veya doktorculuğa yönelik pek çok oyun bulunmaktadır. Bu oyunlardan en çok sükse yaratanlarından birisi ise, Bacak Ameliyatı oyunudur. Bu oyunda çocuklar, bacağından çeşitli şekillerde yara almış hastayı ameliyat edip, iyileştirmeye çalışırlar. Bu işlemi yapabilmek için çeşitli aletleri çeşitli yaralarda kullanmaları gerekir. Bu nedenle çocuklar tıp aletlerini tanımaya başlar. Yani neyin yarayı durduğunu ya da neyin dikiş atabildiğini öğrenirler. Bununla birlikte bütün bu işlemleri yaparken hastaya olabildiğince daha az acı vermeye çabalarlar. Bu da büyük bir konsantrasyon ve el, göz ve Mouse koordinasyonu gerektirir. Bu nedenle çocuklar hem zihnen hem de refleks olarak kendilerini geliştirir ve ileride karakterleri oturmaya başladığı zamanlarda bu çocukken oynadıkları doktorculuğun büyük bir faydasını görürler. Hem kim bilir, çocuğunuz belki de ileride gerçekten doktor olmak ister?
Ancak yine de, çocukları sadece evlerinde tutmak doğru bir davranış değildir. Çocukların dışarıya çıkıp sosyalleşmeye ve arkadaş edinmeye de ihtiyaçları vardır.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!