Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş Dönemi

Bebeklerde Katı Gıdaya Geçiş Dönemi

Katı gıdalara başlamak için doğru zamanı seçmeniz oldukça önemlidir. Emzirme döneminden katı gıdalara geçiş için en uygun zaman anne sütünün az geldiği sabah ve öğle vakitleridir. Katı gıdalara geçişte dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada bebeğinizi beslemek konusunda huzursuz olduğu zamanları tercih etmekten kaçının. Yeni meme emmiş bebeğin katı gıda tüketmesi oldukça zordur. Bu nedenle katı gıdalara geçiş zamanı olarak bebeğinizin aç olduğu vakti tercih edin. Bebeğinizi besleme zamanı olarak sıkışık bir zamanınıza sığdırmaya çalışmayın.

Bebeğiniz oyun oynarken veya hareketliyken bir yandan onu tutup bir yandan da ağzına yemek tıkmaya çalışmayın. Bebeği beslemeden önce önüne bir parça yiyecek koyun ve onu tanımasına olanak verin. Böylece ona karşı ilgisi artacaktır.
Katı gıdalara geçiş döneminde biberon kullanmaktan kaçının. Bebeklere özel üretilmiş bardak ve kaşık ile besleyin. Bebeğinize vereceğiniz besinlerin doğal ve taze olmasına dikkat edin.

Ağzına aldığı besini kolay yutması ve soluk borusuna kaçmaması için, kucağınıza alıp güvenli bir ortam sağlayın ve dik vaziyette besleyin. Bebeğinizin daha sağlıklı gelişmesi için hazırlanan mamaların içine kesinlikle şeker, tuz ve baharat kullanmayın. Bebeğinizin yaşına göre ağzında kolay kontrol edebileceği yumuşak ve yarı sıvı halde olan besinler tercih edin.

Hoşuna gitmeyen istemediği besinleri vermek için ısrar etmeyin. Yeni bir gıdaya geçin. Daha sonra tekrar istemediği besini deneyebilirsiniz. Kesinlikle yeme hızını kendinize göre belirlemeyin. Bırakın yeme hızını o belirlesin. Eğer bebek isterse yiyeceği besini ellemesine izin verin. Bırakın besini tanısın. Ek gıdalara geçiş yapsanız bile bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin. Diş çıkarma dönemleri bebeklerin huzursuz olduğu dönemlerdir. Bu dönemde bebekler daha çok anne sütü ve biberon mamaları isteyebilir. Bu konuda onları zorlamayın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!