Beyni marka birisi – Nikola Tesla

Beyni marka birisi – Nikola Tesla

Nikola Tesla 1856 yılında Hırvatistan’da dünyaya geldi. Sırpça ve  Almanca ile birlikte İngilizce, Fransızca ve İtalyanca da öğrendi. Üniversitedeki Mühendislik eğitimini bitirdikten sonra New York’a gitti. Buradaki amacı Edison ile çalışmaktı. Doğru akımla ilgili düşündüklerini Edison ile paylaştığı halde sıradan bir fikir muamelesi gördü ve geri çevrildi. Böylece sıkıntılı günler Tesla için başlamış oldu.

Çukur kazarak belli bir dönem karnını doyurdu. Çok zeki ve teknik işlere yatkınlığından dolayı bir A.K Brown adlı telefon şirketinde çalışmaya başladı. Burada o kadar çok patent alan cihaz üretti ki Amerika’nın en büyük elektrik devi General Electric onunla iş birliği yapmak zorunda kaldı. Niagara şelalesindeki ilk hidrotermik santrali kendisi kurdu. Ayrıca Tesla kendi adını taşıyan bir şirket kurdu ve bu şirkette kablosuz yayını icat etti. Buradaki amacı sesin, resimlerin ve elektriğin bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlamaktı. Lakin buradaki amacı dünyaya hizmet olduğu için büyük destekçilerden destek alamadı ve Tesla iflas etti.

Birinci dünya savaşı sırasında Alman denizaltılarının tespiti için radar sistemi hazırladı. Bu fikrini Edison’a iletti ama Edison bunu yine basit bir fikirmiş gibi desteklemedi ve geri çevirdi. Tesla’ya ait olan bu fikir 25 yıl sonra hayata geçirildi.

Borçlarından dolayı otel otel gezen Nikola Tesla beş parasız bir şekilde 1943 yılında gözlerini hayata yumdu. Ne kadar acı dimi? Bir çok icadın babası olarak görülüyorsun ama istediklerini gerçekleştiremiyorsun. Çok acı çok. Üzüldüm herife.

Nikola Tesla’nın imkanı olmadığı için tüm projelerini not defterine kaydediyordu. Öldüğünde ise tüm notlarına FBI el koydu. Ömrü boyunca 800 patent aldı. En bilinenleri ilk hızölçer, ilk uzaktan kumanda, ilk sanal şimşek ve ilk deprem gibi.

Radyonun mucidi olarak bilinen Marconi’nin bu icadı Tesla’nın öldüğü 1943 yılında ABD Yüksek Mahkemesi patentlerinin Tesla’ya ait olduğunu kabul etmesiyle Marconi’den aldı. Yani radyonun mucidi de Tesladır. Tesla aslandır. Keşke şimdi böyle çıkıp gelse. Olmayanı bulsa. Şimdi herkes radyo yapıyor.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!