Blog yazarı nasıl olunur?

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
Blog yazarı nasıl olunur?

Serbest bir blog yazarı olmak kolay değildir. Ama birbirinden farklı kategorilerde yazmaya başlarsanız bloglamak daha bir eğlenceli olacaktır. Yazılarınıza kattığınız kişisel yorumlarınız samimi bir ortam oluşturacaktır. iyi bir araştırmacı iyi bir bloggera dönüşebilir.

Yazmaya çalıştığınız konu hakkında yeterli bilginiz yok ise, anonim bir kaynaktan aldığınız haberlerin gerçek olma olasılığı düşecektir. Gerçek bloggerlar için bloglamanın yeri ve zamanı hemen hemen yok gibidir.

Günümüz teknoloji devri, Telefon ve minibooklar ya da tabletlerimiz sürekli yanımızdalar. O an ne yaptığınızı bile yazabilirsiniz. Yemek molanızda, otobüste eve giderken, mesai başlamadan önce blogunuz için bişeyler yapabilirsiniz. Seyahat esnasında ya da sıkıcı bir konferans sırasında düşüncelerinizi anlık olarak yazabilirsiniz. İyi bir blogger iseniz sosyal ağ paylaşımlarınızı sık sık yapmalısınız. Her türlü ağdan size ulaşmak isteyen okuyucularınız olabilir.

Blog yazmak özgürlüktür. “Ya annem okursa?”, “Ya arkadaşım ona platonik takıldığımı okursa” gibi düşüncelerinizden arındırmalısınız kendinizi. Siz bir blogger’sınız. Özgürlük kanınızda var. Başkalarına göre hareket ederseniz eğer, kaybeden siz olursunuz. Dünyaya bakış açınızın ne olduğunu cümlelerinizle göstermelisiniz.

Referans alma amaçlı diğer bloglarla da iletişim halinde olmanız gerekmektedir. Bazı blogger’lar sadece yazabilir ama kod bilgisi gerektiren işleri yapamayabilirler. Kullandığınız bloglama scriptinin özelliklerini bilmiyor olabilirsiniz. Herzaman bu işler için birileri mutlaka bulunuyor. Yardım alarak gururunuzun incindiğini düşünmeyin. Siz bir blogger’sınız. Web işlerinden anlamıyor olabilirisiniz. Ama sıkı bir yazarsınız.

Kodlamalardan ve temalardan bahsetmişken şunu da eklemeliyim diye düşündüm. Bir blog yazarının teması kendisini yansıtmalı. Herkesin kullandığı temalardan uzaklaşıp ve eğer ücretiyle yaptırabilme gücünüz var ise hiç beklemeden sizin istediğiniz ve sizin görüşlerinize göre dizayn edilmiş temaları almalısınız. Blog teması bile okuyucunuzu size bağlayabilir. Bu da genellikle böyle olmuştur zaten.

Blog açtığınız da hemen ziyaretçi gelmesini beklemeniz çok sabırsızca bir davranıştır. Blogunuzda enfes yazılarınız var ve siz hemen konularınızın okunmasını istiyorsanız, sürekli olarak değil ama kısa sürede yükselmek için bazı reklam seçeneklerini gözden geçirmelisiniz. Konularınızın Google vs arama motorlarında çıkmasını istiyorsanız backlink ve ücretli reklam alışverişi yapmanız gerekecektir. Aslında bu “gerekecektir” fazla iddialı. Kendi kendinize tanınma yollarına başvurabilirsiniz. Webmaster forumlarında blogunuzu tanıtabilirsiniz.

Sosyal medya ağlarını iyi kullanmalısınız. Bunlardan iyi misafirler kazanabilirsiniz. Düzenli olarak popüler konularda paylaşımı sürdürürseniz okuyucularınız daha bir fazlalaşacaktır. Çünkü siz o konuda en iyi olma özelliği taşıyorsunuz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!