Can Yücel sevgi sözleri

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Can Yücel sevgi sözleri

Birine verilecek sevgin yoksa ona ümit dolu gözlerle bakma…

Can yücel hayatını şiire adamış büyük bir Türk şairidir. Şair 1926 dan 1999 a kadar geçen hayatına birçok başarı sığdırarak adını Türk tarihe ve Türk diline altın harflerle yazdırmıştır. Can yücel 1926 da İstanbul da doğdu ve eski milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel’in oğludur. Liseyi Ankara Atatürk Lisesin de, üniversiteyi de yurtdışını burslu kazanmazına rağmen babasının razı olmaması sonucu Ankara da okumuştur. Can Yücel eğitimine daha sonra yurt dışında Cambridge üniversitesinde devam ederek eğitimini tamamlamıştır. Bir süre yurt dışında kaldıktan sonra tekrar Türkiye ye dönmüştür. Türkiye nin turistik bölgelerinde turist rehberliği yaparak bir süre çalışmıştır. Daha sonra İstanbul a dönerek çevirmenlik ve şairlik yapmıştır. Askerliğini Kore de yapmıştır. Bir dönem cumhurbaşkanı Süleyman Demirel e hakaretten yargılanmıştır. Ünlü şair 12 ağustos 1999 gece vakitlerinde vefat etmiştir. Can yücel 1962’de İngiltere deyken 1709 yılına ait, Latin harfleriyle bir taş baskısı olarak basılmış Türkçe dilbilgisi kitabı bulması Avrupa da geniş bir yankı yaptı.

Can yücel öldü ama ardında bize bıraktıklarıyla hala kalbimizde ve aklımızda yaşatıyoruz onu. Şiire yaptığı katkılarla çoğu aşığın derdine derman olmuş söyleyemediklerini söylemişti şiirlerinde. Can yücel sevgi sözleri ile ilgili şiirlerinde çok söz kullanmıştır. Aynı zamanda şiirlerinde kaba bir dil kullanmıştır. Can yücel sevgi sözleriyle çoğu yerde karşımıza çıkar. Can yücel söylediği sevgi sözleri ve damar sözleri ile bizleri mest etmiştir. Örneğin şu sevgi sözünde; “birine verilecek sevgin yoksa ona ümit dolu gözlerle bakma” damardan kalbimize girmiştir. İşte Can yücel sevgi ve damar sözleriyle bu yüzden çok seviliyor. Her türden âşık için sevgi için can yücel in sevgi sözleri bulunmaktadır. Can Yücel’in sevgi ve damar ile ilgili şu sözüyle yazımı noktalıyorum.

Üç harf yan yana kaç şekilde gelir bilir misin? AŞK dersin… SEN dersin… BEN dersin… Sen ben biter; BİZ dersin. Gün gelir GİT dersin. Peki, DUR kelimesinden haberdar değil misin? Dur demeyi bilmez misin? Git demek kolay, DUR diyebilecek kadar yürekli misin?


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!