Dear John (Sevgili John)

Dear John (Sevgili John)

Dear John filmi aynı isimli kitaptan uyarlama bir yapım. Öncelikle şunu söyleyeyim ki ben kitabı okumadım yalnızca filmi izledim ve ona göre yorumlarımı yapacağım.

Başrol oyuncuları çok tanıdık onlardan biraz bahsedeyim. Elinden her iş gelen, her rolün hakkını vermeyi başaran yüzündeki o saf ifadeyle Channing Tatum orduya yazılmış olan John Tyree karakterini canlandırıyor. Adamın önceki filmlerini de izleyenler tanıyacaktır dans edebiliyor, aksiyon desen hakkını verebiliyor gerçekten çok iyi bir oyuncu. Amanda Seyfried ise güzelliğiyle kendinden söz ettiren biriyken aynı anda oyunculuğunu da beğenmeye başlıyorsunuz. Çok yakışan ve bu role uygun bir ikili olduklarını söyleyebilirim.

Filmi yalnızca aşk türü olarak değerlendirenlere kesinlikle katılmıyorum. Ben aşk konulu filmleri izlemeyi pek sevmem. Yani filmin içinde aşk olmalı ama bütün olay onlar üzerine kurulmamalı. İşte bu film de tam bunu sağlıyor. Ve ne kadar aşk konusundan etkilenenler bulunsa da beni asıl ekrana kilitleyen baba-oğul ilişkisi oldu. Yer itibariyle hafif bir Forrest Gump havası da bulunuyor aslına bakarsanız ama bir askerin psikolojisi, kadın-erkek ilişkisi ve baba-oğul arasındaki bağı ayrı ayrı görmemize neden oluyor. Kitabı okuyanlar olayların tam olarak yansıtılmadığı görüşünde ama sadece filmi izleyen biri olarak bütün filmin aşk türünde olmasını beklemeyenlere şiddetle öneririm. Müzikleri, çoğu replikleri, Lasse Hallström’ün usta çekimleri ve kareleriyle izlenmeye değer bir film olduğu kanaatindeyim. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!


Pemra Yılmaz

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!