Duygu Kontrolü

Duygu Kontrolü

Duygularımızın hayatımızın merkezi olduğunu bilmeden yaşıyoruz ve hiçde farkında değiliz. Yaşamımızın her saniyesini duygularımızın kontrolü, kontrol çıkması ya da duygularımızı yitirmemiz teşkil eder. Kimi zaman mantığımızın ön planda olması gerektiğinidüşünür, her olayı mantığımızla aşabilceğimizi yada mantığımızı kullanmaksızın. hiçbir şeyi başarama yacağımızı sanırız. Aslında öyle değildir ; mantığımız bize duygularımızın kontrolünün öncesinde ve sonrasında önderlik yapar . . . Asıl yük, duyguların omuzundadır.

Şayet olay mantık ile çözülebilseydi o zaman en basit örnekle, sigaranın sağlğa zararlı olduğunu bilen ve bunu mantıken kabul eden sigara tiryakilerinin hepsi hemen sigaradan vazgeçerdi, öyle değil mi ? Çünkü mesele sigaranın sağlığa zararlı olduğunu kabul etmek değil, sigaranın sizce verdiği haz duygusunu kontrol altına almaktır.

Yani önce bir durumu mantığımızla kabul edecek, sonra o durumun size verdiği duyguları kontrol altına alacak ya da değiştireceksiniz, sonra yine mantığınızla bu yeni durumu sürekli kılacaksınız.

Şunu unutmayın ; İnsan herşeyini kaybedebilir, şuurunu yitirebilir, geçmişini hatırlamayabilir.Bitkisel hayata girse bile insanın kaybedemeyeceği tek şey duygu alemidir. İşte duyguların hayatımızdaki önemi bu kadar büyük ve önemli.

Ne demişler ? Duygularınızı kontrol edin. yoksa onlar sizi kontrol ederler.Aile, sosyal yaşam, is hayatı, ikili ilişkiler bağlamındaki tüm eylemlerde duygularınızı kontrol altına alarak istediğiniz insan olmayı başarabilirsiniz. Bu çok mu kolay ? Hayır, tabi ki değil ama çok zor da değil. Yeter ki siz duygulrınızın önemini ve duygu kontrolünün
hayatınızın merkezini oluşturan ana formül olduğunu kabul ederek bir yerlerden başlayın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!