Enerji Tasarrufunun Önemi

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
Enerji Tasarrufunun Önemi

Birçok kişi Enerji Tasarrufu denildiği zaman daha az enerji kullanarak daha az iş yapmayı düşünmektedir. Ancak enerji tasarrufu bu değildir. Enerji tasarrufu daha fazla enerji harcayarak yaptığınız bir işi daha az enerji harcayarak yapma anlamına gelmektedir. Yani bir işi daha az enerji ile yapıyorsunuz. Bu da sizin daha az masraf yapmanızı sağlıyor.

Son yıllarda teknolojinin hızlı bir şekilde gelişim göstermeye başlamasının ardından enerji harcayan cihazlarda hızlı bir şekilde üretilmeye başlandı. Bu cihazların üretilmesinin ardından ise enerji kaynakları harcanmaya ve enerji üretilmeye başlandı. Ancak son yıllarda enerji kaynaklarının çok hızlı bir şekilde tüketilmeye başlanmasının ardından dünyamızdaki enerji kaynakları da hızlı bir şekilde azalmaya başladı. İşte bunun önüne geçmek için Enerji Tasarrufu konusu gündeme gelmiştir.

Son yıllarda yapılan araştırmalar birçok gerçeği de ortaya çıkartmaktadır. Özellikle son yıllardaki enerji tüketiminde yaşanan artışın ardından enerji kaynaklarımızın hızlı bir şekilde azalmaya başladığı anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalar ve ölçümler sonrasında ise eğer bu duruma herhangi bir tedbir alınmazsa ve enerji kaynaklarımızı böyle kullanılmaya devam edecek olursak bu durumda 2020 yılına geldiğimizde enerji kaynaklarımızın yarısını tüketmiş olacağız. Bu da bizim ileride daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmamıza neden olacaktır. Eğer böyle bir durumun olmasını istemiyorsanız bu durumda yapmanız gereken dikkatli bir şekilde enerjiyi tüketmek olacaktır.

Enerji Tasarrufu konusunda yapabileceğiniz çok fazla şey bulunmaktadır. Bunu isterseniz doğrudan isterseniz de dolaylı olarak yapabilirsiniz. Yani isterseniz bir işi yaparken daha az enerji harcayabilir isterseniz de daha az enerji harcayan cihazları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sizde tüm bunlara dikkat etmeye başladığınız zaman enerji kaynaklarımız daha yavaş bir şekilde tükenecek ve bizlere daha uzun bir süre yetecektir. Enver, yani Enerji verimliliği derneğinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!