Eurovision tarihçesi part 2

Eurovision tarihçesi part 2

Selam ulan! Bir başka eurovision tarihçesi konusu ile karşınızdayım. Bi öncesi olan Eurovision tarihçesi part 1 konusunu ağzınızdan salya geliyormuşçasına okuduğunuzu farzediyorum ve part 2’yi yazmaya başlıyorum. İyice dinleyin sözlü yapacam.
1971 Eurovision Şarkı Yarışması

Yarışma geçen yılın kazanan ülkesi İrlanda’da yapıldı. Bu sefer kazanan ülke Monako oldu.  Sèverine’nin seslendirdiği Un banc, Un arbre, Un rue şarkısıyla yarışmayı birinci tamamladılar. İlk defa Malta yarışmaya katıldı ama sonuncu olabildiler. Olsun oraya girmek bile cesaret işi. Bu yıldan itibaren puanlamalara her ülkeden 2 juri katılacak ve 10’luk puanlama sistemine geçiş yapılacaktı. 18 şarkı ile yarışmaya katılım sağlandı.

1971 Eurovision – Sèverine, Un banc, Un arbre, Un rue şarkısı

1972 Eurovision Şarkı Yarışması

Geçen yıl yarışmanın kazananı Monako olmasına rağmen bu yıl yarışma Büyük Britanya’da yapıldı. Bunun nedeni ise Monako’daki Monte Carlo şehrinin bu organizasyonu kaldıramayacağı için yarışmanın orda yapılmasına izin vermediler. Lüksemburg için yarışan Yunan şarkıcı Vicky Leandros, Apres Toi şarkısıyla 128 puan alarak birinciliğe soyunmuştur. Yine 18 şarkıyla yarışmaya katılmışlar.

Vicky Leandros, Apres Toi

1973 Eurovision Şarkı Yarışması

Bu sefer şike iddiaları ortaya atıldı sayın okur. Şikeci İspanya! 1966’da yapılan yarışmada Yugoslavya’nın söylediği şarkı ile İspanya şarkısı birbirine çok benzşyormuş. Buna rağmen İspanya diskalifiye edilmemiş, üstüne üstlük yarışmayı ikinci olarak bitirmiş. Yarışmaya ilk defa İsrail katılmış. Yarışmada ilk defa kadın orkestra şefleri görev almış. Lüksemburg, Tu te reconnaîtras şarkısıyla tekrar kendi evinde birinci olmuş.

Tu te reconnaîtras şarkısı

1974 Eurovision Şarkı Yarışması

Lüksemburg’un mali açıdan zarara uğramaması için bu sefer ki yarışma İngiltere’de yapıldı. Yarışmayı İsveçli ünlü grup ABBA, Waterloo şarkısıyla kazanmıştır. Yarışmaya ilk kez katılan ülke Yunanistan’dır. Bu dönemde Fransa’nın cumhurbaşkanı öldüğü için Fransa yarışmadan çekilmişir. Yarışmaya 17 şarkı ile katılım sağlanmış.

Abba – Waterloo

ve ben yine sıkılarak bu yazıyı sonlandırmak istiyorum. Bir daha ki eurovision yazısında görüşmek üzere, esen kalın.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!