Fotoğrafçılık kursu için hangi makineyi alsam acaba?

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
Fotoğrafçılık kursu için hangi makineyi alsam acaba?

Geçen hafta Kızılay’a yardım amaçlı Kipa’nın eğitimini verdiği temel fotoğrafçılık kursuna katıldım (Antalya’da olup, bu kursa katılmak isteyenler bana ulaşabilir). İlk eğitimimden pek bişey anlayamadım çünkü konusu biraz daha teknik konulardı. İlerleyen saatlerde kafamda bazı şeyler yavaş yavaş şekilleniyordu. Artık fotoğraflara farklı bir gözle bakıyorum. Fotoğraf işte deyip geçiştirmiyorum.

Şimdi kendime bi makine almam lazım. 3 gündür bilindik internet siteleri ve elektronik marketlere bakıyorum. Teknosa’da, Panasonic Lumix DMC FZ148 fotoğraf makinesini inceledim. Kendinden objektifli ve sonradan objektif takılamıyor. Tüm özellikleri gayet iyi ama sonradan objektif takılamamasına verdim eksiyi. Aslına bakarsanız almayı düşündüğüm tek makine buydu. Full HD kalitede çekim yapabiliyosun. Başlangıç seviyesi için güzel bir makine.  Teknosa’da bir tane kaldı dedi eleman. Büyük ihtimalle şuanda o makine satılmıştır. Umudu keseyim ben en iyisi.Sonuç olarak başlangıç seviyesinde alınabilir bir fotoğraf makinesi.

Almayı düşündüğüm ikinci bir makine de Nikon D3100. Yukarıda yazdığım makineden pek bi farkı yok teknik özellik olarak. Objektifinin değiştirilebilmesi güzel bir şey. Bir de fotoğraf maknesi deyince insanların aklına hep Nikon ya da Canon gelir. Adları çıkmış bi kere…

Nikon D3100’ün fiyatı Panasonic Lumix’e göre neredeyse 300 TL fazla. Bu makineye verilebilecek bir para. 1400 TL civarlarında Nikon D3100. Biraz dişimi sıkıp şu 2 ayı atlatabilirsem biraz cebimi beslerim ve belki de daha ucuza alırım. Yarı profesyonel bir makine gibi duruyor. Objektifleri pahalı olsa da bu parayı verip almayı düşünmekten kendimi alamıyorum.

Başlangıç seviyesinden üst seviyelere geçtiğimde Nikon D3100’ü satabilitem de çok yüksek. Çünkü çoğu fotoğrafçı bu makine ile başlıyor. Tanıdığım bi çok arkadaşımda bu makineyi kullanıyor. Genel olarak güzel bir makine.

Baktığım diğer bi makine de Sony idi. Sony fotoğraf makinesini tanıtan eleman saniyede 7 çekim yapabildiğini söylerken ağzından adeta bal damlıyordu. Bilirsiniz ki Sony kamera işinin en büyük üstadlarından. Çift objektifliydi. Mükemmeldi. Görüntü kalitesi çok iyiydi fakat Sony olunca biraz tuzlu geldi bana. En iyisi Nikon D3100 almak. Hem ucuz hem yarı profesyonel. Tam istediğim tip bi makine.

Eğer bu işi kavrarsam ve profesyonel bir fotoğrafçı olursam maddi olarak getirisinin büyük olacağını söyleyenler var. Eğitimi veren mağaza müdürümüzün anlattığına göre doğum fotoğrafçısı yokmuş. Bir arkadaşının eşi doğum fotoğrafı çektirmek istemiş fakat bulunduğu yerde bu fotoğraı çekebilen olmadığı için kendisi bu işe soyunmuş. Her doğum fotoğrafından aldığı ücret 3 bin liraya kadar çıkmış. Sanırım o zamanlardan sonra bu iş resmen sektör haline gelmiş. Çok kişi bu işi yaptığı için şaunda fiyatları en fazla 1000 TL. Fazlasını alan fazla iş yapıyordur. Size doğum fotoğraflarından bir demet sunarak konuyu sonlandırıyorum.

GetInline
*

doğum fotoları

* www.dogumfotosu.com


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!