Google ve arama motoru gelişim süreci

Google ve arama motoru gelişim süreci

İlk arama motorları 1990 ortalarında kodlanmaya başladı ve arama motoru optimizasyonu evresini hayatımıza soktular. Sayfaları özümseyerek, hangi sitenin neyle ilgili bilgiler verdiğini ve indexleme ve örümcekler de yine bu yıllarda oluşturulmuştur. Bu bir süreç ve arama motoru örümceğinin sitenizle ilgili çalışmalar yapması aylarını alabilmektedir. Web sitenizin hangi kelimelerde üste çıkacağınızı siz belirlersiniz ve arama motoru örümceği de bu kelimeleri kendi belleğine yerleştirir. Eğer ki SEO’nuz güçlü ise, örümceğin belleğine aldığı kelimeniz sizin sitenizi daha üüst sayfalara taşıyacaktır.

Zamanla site sahipleri beyaz şapkalı ve siyah şapkalı olarak SEO unsurunu geliştirmeye başladılar. Siyah şapkalı web geliştiricileri Google nezdinde daha iticidir. İllegal yöntemlerle web sitelerini arama motorlarında üste çıkarmaya çalışmaktadırlar. “Arama motoru optimizasyonu” kelimesi bir rivayete göre 1997 yıllarında kullanıma girdii. Meta etiketleri bir web sitesinin rehberi niteliğindedir.

Arama motoru optimizasyonu olgusu zamanla yayıldıktan sonra bir çok girişimci web dizini açma fikrine kapıldılar. Toplist olarak adlandırılan bir çok sitenin hala uygun olup olmadığı tartışılıyor. Kaldı ki bir web sitesi aramak için arama motoru kullanmak yerine direk olarak site adresini yazıpta toplistlerde site arayan kimse de yoktur. Arama motoru optimizasyonunda toplist’lerin hiç bir rolü bulunmamaktadır. Tabi zamanının en iyi web dizini DMOZ’yi de unutmamak lazım. Şuan DMOZ’de tarihin tozlu sayfalarına gömülmek üzere. Google dahi DMOZ ile çalışmayı bitirdiğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Web sitenizin meta etiketlerini aşırı fazla, alakasız konulara alakasız etiketler olarak sunarsanız Google sizi spam listesine alacaktır. Bu da Google’da bir daha hiç indexlenmeyeceğinize ve sitenize misafir gelmemesini sağlayacaktır. Google’ın eski zamnlarında aşırı meta etiketi kullanan siteler ve illegal içerik bulunduran web siteleri ile ilgili bir geliştirmesi olmadığı için, onların “beylik” dönemleriydi. Google kendisini zamanla geliştirerek bu tip web sitelerinin bir çoğuna erişimi engelledi ve indexlenmesini durdurdu. Hala bir çok illegal iş yapan ama bilindik web siteleri Google indexlerinde duruyor. Zamanla bu durumu iyileştireceğine inanıyoruz.

Hiç şüphesiz ki günümüze kadar yapılan en iyi arama motoru Larry Page ve Sergey Brin tarafından hazırlanmıştır. Bir çok algoritmayı günümüze kadar taşıyan Google mühendisleri dur durak bilmiyorlar. Daha iyi bir arama ile en iyi sonuçlarda yer alan web sitelerini sağlam bir algoritma ile kullanıcılara sunuyor.

Google web sitelerine bir değer verilmesini sağlayan Pagerank unsurunu devreye soktu. Pagerank’ı belirleyen en önemli unsur, sitenizin doğal backlinkleri ve özgün/güncel makalelerinizdir. Pagerank karmaşık bir algoritmaya sahiptir. Google temelleri atılırken yine aynı tarihlerde Pagerank unsuru hayatımıza girmiştir. Google 1998 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafında kurulmuştur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!