İş bulma sürecinde Linkedin kullanımı

İş bulma sürecinde Linkedin kullanımı

Kendisini tatmin etmeyen işinin yerine bir yenisini bulmak veya ilerlemek için daha cazip iş olanakları keşfetmek isteyen internet kullanıcılarına gösterilen en popüler adreslerden biri olan Linkedin platformu yurtdışında aktif olarak iş bulmak amacıyla kullanılıyor. Bir araştırmaya göre 2012’de işe alım uzmanlarının çok büyük bir bölümü şu anda dünyadaki en profesyonel sosyal medya sitelerinden biri olan Linkedin’den faydalanmış. Siteye ücretsiz üyelik sistemiyle üye olunabiliyor; fakat ücretli üyelik sistemini de kullananlar daha geniş avantajlar elde ediyor.

Linkedin’de işverenlerin sizi fark etmesi için öncelikle klişelerden kaçınarak ve şu anda çalıştığınız pozisyonu da yazarak net bir profil başlığı oluşturmak gerekiyor. Linkedin platformunun profesyonel işlere yönelik bir içeriği olmasıyla Facebook sosyal ağından farklı olması, oluşturulan profilin özel hayatın tamamının aktarılmasından çok kişisel yetenekleri ve çalışmaları vurgulayan bir tarzı olmasını gerektiriyor. Yazılan kelimelerin Google tarafından algılanması için profil özetinin hemen altındaki bölümün arama motoru optimizasyonu çerçevesinde doldurulması da önem taşıyor. İnsan kaynakları yöneticileri açık pozisyonlar için başvuranlar arasından uygun adayları tespit edebilmek adına genellikle sektörel terimlerle arama yapıyorlar. Çalışılan yerlerin isimlerinin tam olarak belirtilmesi kişinin aynı sektörde tecrübesi olup olmadığını göstermesi bakımından avantaj sağlıyor. Tavsiye mektupları ise Linkedin sosyal ağını profesyonel kılan belli başlı özellikler arasında yer alıyor. Kişinin daha önce aynı işi paylaştığı veya kendisiyle aynı okulda eğitim görmüş kişiler tarafından yazılan bu yazılar işe alım sürecinde ciddi bir rol oynuyor. Bu öneri yazılarının amacına ulaşması için gerçekdışı ifadeler barındırmaması ve doğru kişilerce yazılmış olması gerekiyor.

Bir Linkedin hesabı sahibi olmak bu profesyonel platformda iş bulabilmek için tek başına yeterli olmuyor. Linkedin’de şirketler tarafından oluşturulan gruplar ve açılan tartışma konuları çoğunlukla başka profesyonellerden fikir alınması amacını güdüyor. Kullanıcıların kendi ilgi alanlarına ve mesleklerine uygun gruplara üye olması ve güncel bilgilerle gelişmeleri takip etmesi gerekiyor. Örneğin eğitim alınan okulun veya daha önce çalışılan sektörün gruplarına üye olmak kişinin karşısına iş fırsatları çıkmasını sağlayabiliyor. Kullanıcıların kendilerine güvendikleri konulardaki tartışmalara katılmaları ve düşüncelerini uygun bir dille beyan etmeleri Linkedin ortamında fark edilmelerine yol açabiliyor. Linkedin’de başta bilişim ve teknoloji olmak üzere birçok sektörde çeşitli iş olanaklarıyla karşılaşmak mümkün oluyor.34casino


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!