iş güvenliği ekipmanları

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
iş güvenliği ekipmanları

İş güvenliği, sadece işin ve üretimin doğru ve hızlı ilerlemesi adına değil, aynı zamanda işçi sağlığı adına da büyük önem teşkil ediyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ve de gelişmiş ülkelerde pek çok fabrika, sanayi üretim merkezi ve de şantiye alanı bulunmaktadır. Öte yandan hiç tahmin edilmeyecek çapta meslekler de tehlike grubunda yer alabilirler. Bu bağlamda işçilerin bazı işçi güvenlik ekipmanları kullanmaları son derece gereklidir ve pek çok durumda hayati önem taşır.

İşçilerin kullanması gereken güvenlik ekipmanları çeşitlilik gösteriyor. Bu ekipmanlar elbette yapılan işin risk derecesine ve de vücudun hangi bölümlerinde risk oluşturduğuna bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Bazı durumlarda ayakkabılar ve giyilen tulumların yanıcılık oranı gibi “ayrıntı” sınıfında yer alan durumlar dahi, güvenliğin derecesini belirleyebilmektedir. Bu durumda diğer çeşitli ekipmanların ne kadar elzem olduğu anlaşılabilir.

İşçilerin güvenlikleri için kullanmaları gereken ekipmanlar büyük değişiklikler gösteriyor. Kafa koruyucular, göz koruyucular, yüz koruyucular, kulak koruyucular, göz ve vücut duşları, solunum koruyucular, el koruyucular, düşme koruyucular, vücut koruyucular, gaz algılama sistemleri, ayak koruyucular,çevre güvenliği ve ikaz levhaları, elektrik ekipmanları, trafik ekipmanları, yangın ve kaynak güvenliği ekipmanları, ilk yardım ve kurtarma ekipmanları ve de merdivenler ekipmanları bu alanda ana başlıklar olarak ele alınabilirler.

Kafa koruyucular arasında baretler ve kafa lambaları geliyor. Göz koruyucular arasında kaynak gözlükleri yer alıyor. Göz duşları, gözün kimyasallarla teması halinde kullanılması gereken ekipmanlar olarak karşımıza çıkıyor. Kulak tıkaçları ve gürültü kulaklıkları kulak koruyucuların başında geliyor. Gaz maskeleri ise solunumla ilgili ekipmanlardan sayılıyor. Gaz maskelerinin risk gruplarına göre çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Öte yandan gaz bulunan ortamlarda çalışılırken muhakkak gaz algılayıcı bulundurulması gerekiyor. Mekanik risk eldivenleri ve kimyasal risk eldivenleri, ellerin korunması için kullanılıyor. Emniyet kemerleri ve halatlar, düşmelere karşı koruyan ekipmanlardır. Özellikle yüksek inşaatlarda çalışanların ya da riskli ve yüksek tersane benzeri işyerlerinde çalışan işçilerin kullanması gerekir. İş elbiseleri, yağmurluklar, kimsayal maddelere karşı koruyucu giysiler, vücudun korunması için kullanılan ekipmanlardandır. Çeşitli plastik çizmeler ya da lastik tabanlı ayakkabı, bot ve çizmeler ayakların korunması için kullanılır. Trafik için çeşitli levhalar ve uyarıcılar kullanılmaktadır. Yangınlardan korunmak adına çeşitli dayanıklı giysiler ve büyük kaynak gözlükleri kullanılır. İlk yardım kitleri ve kurtarma ekipmanları da risk taşıyan işyerlerinde muhakkak bulundurulmalıdır. Tüm bu ekipmanların bulundurulması ile ilgili tetkiklerin yapılması ise iş güvenliği uzmanı görevleri arasında sayılıyor.

İş güvenliği uzmanları çalıştıkları işyerlerindeki risk faktörlerini hesaplamalı ve bu faktörlere uygun ekipmanları belirlemelidirler. Ardından bu ekipmanlarla ilgili işverene bilgi vermeli ve gerekli ekipmanların sağlanması adına talepkar olmalıdırlar.  


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!