Marka Tescil Nedir?

Kategori: Teknoloji - Yorum Yazın
Marka Tescil Nedir?

Satın alınan malların ya da alınan hizmetlerin kaliteli bir şekilde  kullanılabilmesi i tamamen , bu ürün ve hizmetlerin belli kişi ya da kuruluşlara ait olması ile sağlanabilmektedir. Patent sahipliği olarak bilinen bu durum sayesinde hem tüketicilere daha kaliteli ürünler sunulmuş olmakta hem de  patent sahiplerinin kendilerine ait olan ürünlerin birtakım haklarını en etkili şekilde koruyabilmeleri mümkün olabilmektedir, marka tescil hakkında daha fazla bilgi için Sistempatent.com.tr sitesini ziyaret edin.

Söylenildiği gibi, ürünlerin sorumluluğunun belli kişiler ya da kurumlar tarafından üstlenilmiş olması, ürünlerin kaliteli bir şekilde üretilmesi sorumluluğunu da beraberinde getirmekte böylece tüketicilere çok daha kaliteli ürün ve hizmetler sunulmuş olmaktadır. Dünya  koşullarının gelişmesine ve değişmesine bağlı olarak, artık tüketicilerin kalitesiz ürün kullanmaya tahammüllerinin olmadığı ve yaşam kalitesini daha üste seviyelere taşınması adına sürekli daha iyi ürünlerin üretilmesi gerektiğinin bilinci de oluşmuş durumdadır. Daha kaliteli ürünlerin seri  bir şekilde üretimlerinin yapılması ise marka patent tescili işlemi ile sağlanmaktadır.

Marka tescil işleminde, kişilere ait olan ürünlerin, kalite kontrolleri yapılmakta ve bu ürünlerin satışa uygun olup olmadığı hakkında çeşitli araştırmalar yapılmakta ve bu araştırmalar sonucunda ürünlerin seri üretiminin yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. Üretime ve satışa uygun olan bir ürün için  diğer işlemler ise belli belge ve evrakların tamamlanması ile son bulmakta ve artık patent sahibi kişi ya da kurum seri bir şekilde üretime geçebilmektedir.

Marka tescil işlemi ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmakta olup bu işlemin tamamlanması için, belli prosedürlerin sağlıklı bir şekilde uygulanması şart olmaktadır. Aksi halde kişilerin ürünleri ya da hizmetleri için alacakları patent ya da marka tescillerinin süresi uzayacaktır. Bu işlemler yaklaşık olarak 10 ay gibi bir sürede tamamlanmakta olan işlemler olup kesilerin, üretimi yapacakları ürünlerin çeşitli özelliklerine göre bu sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla yetkili mercilerden gelecek izinlerin ve yapılacak olan araştırmaların, ürünün özelliği ve hangi amaçla kullanılacağı gibi durumlar tarafından doğrudan etkilendiği söylenebilmektedir. Günümüzde marka tescil işlemi seri olarak üretimi yapılmakta olan tüm ürünler için şart olmaktadır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!