Micro işlemci 40 yaşına bastı

Kategori: Teknoloji - Yorum Yazın
Micro işlemci 40 yaşına bastı

Dünya, mikroişlemcinin 40. yılını kutluyor. Yaklaşık 40 yıl önce, Intel dünyanın ticari alanda kullanılan ilk microişlemcisi Intel 4004′ü duyurdu. Intel 4004′ün pazara sunulması, dünyada dijital devrimi başlatan adım oldu.

Microişlemcili cihazlar günlük hayatımıza yoğun biçimde girdi ve hepimiz için artık vazgeçilmez hale geldi. Mikroişlemciler artık günlük yaşamımızda her an kullandığımız bilgisayarların, sunucuların, telefonların, arabaların, buzdolaplarının, radyoların, televizyonların ve daha çok cihazın beyni olarak tanımlanyor.

Mikroişlemcilerin hızla yayılmasında Intel’in Moore Yasası’nın büyük bir etkisi bulunuyor. Silikon teknolojinin gelişimine bir öngörü olan bu yasaya göre her iki yılda bir mikroişlemcilerin transistor yoğunluğu iki katına çıkıyor, böylece işlevsellik ve performans artarken maliyetler düşüyor. Örneğin günümüzün ikinci nesil Intel Core işlemcileri performans açısından ilk mikroişlemci 4004′e göre 350.000 kat daha güçlüHer bir transistör Intel 4004′e oranla yaklaşık 5.000 kat daha az enerji kullanıyor. Öte yandan geçen 40 yıllık zaman diliminde bir transistörün fiyatı yaklaşık elli binde birine düştü. Moore Yasası 40 yılı aşkın süredir yarı iletken sektörü için temel iş modeli oldu.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!