Muhasebe Bölümü Dersleri

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Muhasebe Bölümü Dersleri

Muhasebe eğitimi,  üniversitelerin “Muhasebe Ve Vergi Uygulamaları” bölümünde verilmektedir. Bu bölümde okutulan dersler ile özel sektör ve kamuda görev yapacak, nitelikli muhasebe çalışanları yetiştirilmek hedeflenmektdir. Bu yazımızda muhasebe bölümünü seçmek isteyen öğrenciler için, bölüm hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Muhasebe Bölümünde Hangi Dersler Veriliyor?

Muhasebe bölümü, dört yıllık bir eğitim programıdır. Bu bölümü seçecek olan öğrencilerin TM puanı ağırlıklı olarak sınavlara hazırlanması gerekmektedir. Bölümü okurken muhasebe hakkında temel bilgi ve beceriler öğrencilere kazandırılırken, bilgisayarlı muhasebe programlarının kullanılması öğretilmektedir. Öğrenciler eğitimin son yılında, bu alanda çalışan bir departmanda staj görerek mesleğe hazırlanırlar.

Muhasebe bölümünde yalnızca muhasebeye ait kavramlar değil, matematik dersleri de okutulmaktadır. Çünkü muhasebenin bütün çalışma faaliyeti, matematiksel hesaplamalarla ilerlemektedir. Genel matematik derslerinin dışında verilen ticaret matematiği, öğrencilerin mesleki gelişimi için son derece önemli bir derstir.

Muhasebe alanında çalışacak olan kişilerin, bu alandaki hukuksal uygulamaları ve kavramları da bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bölümde okutulan derslerden bazıları, hukuk dersleridir. Vergi hukuku, borçlar hukuku, ticaret hukuku dersleri, öğrencilerin eğitim aldıkları dört yıl zarfına bölünerek aktarılmaktadır.

 Muhasebe Bölümünü Seçecek Öğrencileride Aranan Nitelikler

Muhasebe bölümünü seçecek olan öğrencilerin, sayısal alanda başarılı olması beklenir. Sayısal düşünme yeteneği, hızlı ve pratik olan öğrenciler bu alanda başarılı olabilirler. Bunun dışında muhasebecilik, sosyal bir meslektir. Topluma hizmet sunacak olan muhasebeci adaylarının, insan psikolojisini anlamaları ve sosyal alanda başarılı ilişkiler kurabilmeleri gerekmektedir. Sabırlı bir yapıya sahip olan, çalışmalarda düzen ve sorumluluk bilinci ile hareket eden öğrenciler, geleceklerinde başarılı bir muhasebeci olabilirler.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler  “Muhasebe meslek elemanı” ünvanına sahip olurlar. Muhasebecilik eğitimi muhasebe kursu  aracılığıyla da verilmektedir. Fakat bu alanda üniversite mezunu olmak, daha profesyonel bir çalışma imkanı yaratmaktadır. Bilgisayarlı muhasebe kursları ile mesleğin ana hatları öğretilir. Kişi, sertifikasını aldıktan ve çalışma hayatına başladıktan sonra deneyimleri ile kendisini geliştirebilir.

Muhasebe bölümünden mezun olan öğrenciler, eğitim aldıkları dört yıl süresince, mesleğe ait her konuyu detaylarıyla öğrenme imkanına sahip olurlar. Mezun olduktan sonra ise, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışmak için başvurabilir ya da özel sektörde çalışabilirler. Muhasebe bölümü mezunları, kendilerine SMMM bürosu açarak, bireysel olarak da çalışma hakkına sahiptirler.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!