Namaz Vakitleri Hakkında

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
Namaz Vakitleri Hakkında

Namaz kılmak isteyen bir kişi namazına başlamadan önce hangi vakitte olduğunu çok iyi bir şekilde bilmelidir. Eğer namaz kılınacaksa doğru vakitte namazınızı kılmanız gerekmektedir. Yani ilkindi vakti girdiği zaman öğle namazını kılacak olursanız bu durumda kıldığınız namaz kabul olmayacaktır. Bu nedenle de Namaz vakitleri son derece önemlidir.

Namaz vakitlerini takip etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Günümüzdeki birçok takvimde namaz vakitleri yer almaktadır. Takvimlerden bu vakitlere bakarak namazlarınızı çok kolay bir şekilde kılabilirsiniz. Aynı şekilde telefonlar içinde birçok namaz vakti uygulaması bulunmaktadır. Eğer takvime bakacak durumunuz yoksa bu durumda telefonlarınıza bu uygulamaları indirerek namaz vakitlerini takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet ortamında da Namaz vakitleri paylaşılmaktadır. İnternete girerek de bu namaz vakitlerini öğrenebilirsiniz. En sağlıklı bilgiye ise http://www.diyanet.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Namaz vakitleri belirlenirken ufakta olsa hata yapılabilmektedir. Bu nedenle de İslam âlimleri namazlarınız kılacağınız zaman namazların ona bırakılmamasını önermektedirler. Çünkü yapılan ölçümler ve hesaplamalarda göz kararı kullanılan ölçümler yapıldığı için bazen birkaç dakikalık bir hata yapıla bilinmektedir. Bu nedenle namazınızı kılacağınız zaman vaktin çıkacağı ana kadar beklememeli ve iki vakit arasında namazınızı icra etmelisiniz.

Namaz vakitlerinde dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak ezan okunmadan namaz kılınmayacağını bilmelisiniz. Ancak bu durum sabah namazları için geçerli değildir. Sabah namazlarını imsak vaktinden sonra kılabilirsiniz. Bunun dışında ilkindi namazı vaktinin girmesine az bir süre kala öğle namazlarınızı da kılamazsınız. Çünkü artık iki vakit arası geçiş dönemine yaklaşılmış olunacaktır. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra namazınızı kılabilirsiniz.

Namaz vakitleri namaz kılacak bir kişi için son derece önemlidir. Bu nedenle size farz olan namaz görevinizi yerine getirirken bu vakitlere dikkat etmeniz son derece önemlidir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!