Neden Fantastik Film?

Neden Fantastik Film?

Bir fantastik sever hatta fantastik hastası olarak söylüyorum ki bu türü sevmemizin birçok nedeni var. Öncelikle sınırsız hayal gücü önümüze serilmiş duruyor. Neden böyle bir şeye kafamızı çevirelim ki? Bazılarımızın aklına, hayaline bile gelmeyecek konular ya da olayları filmlerin içinde görüyoruz.

Hayal gücü dediğimiz şey gariptir. Orada kural yok, seni durduran kimse yok. Sadece senin beynin ve fikirlerinle oluşturulmuş bir dünya var ve istediğin her şeyi yapmakta özgürsün. Olağanüstü yaratıklar, duygusal karmaşalar tamamen senin yaratıcılığına kalmış. İşte bu tür filmleri izlerken de kendi hayal dünyamıza katkı sağlayıp orayı zenginleştiriyoruz. Bu yüzden fantastik filmler bizi besleyen bir tür de diyebiliriz. Bizi ve beynimizi, kurguladıklarımızı. Düşünün bir, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi kurgu harikası fantastik filmlerin nasıl oluştuğunu. Böyle konuları nasıl oluşturuyorlar? Bana göre normal insan olamazlar mutant falan olmalılar. Bizi kitaba ve filmlere böylesine bağlayan, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş olaylar ve aklımıza gelmeyecek türden yaratıklarla nasıl da büyülüyorlar bizi. Gerçekten inanılmaz ve hayran olunası bir iş yapıyorlar.

İşte fantastiği bu yüzden seviyoruz. Bizi bu kadar etkileyebildiği, bu kadar kendine hayran bırakabilen bir olağanüstülüğe sahip olduğu için. İçinde bütün türleri barındırıp aynı zamanda da hepsinden farklı olduğu için. Ve yazarlar böyle üretmeye, kurgulama devam ettikçe ben fantastik aşığı olarak kalmaya devam edeceğim.


Pemra Yılmaz

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!