Neden Karadeniz müziklerini seviyoruz?

Neden Karadeniz müziklerini seviyoruz?

Şahsım adına konuşmam gerekirse, slow olan karadeniz müziklerine resmen hastayım. Sizde de bu duygu var mı bilemiyorum ama bazı sanatçılar gerçektende harika iş çıkarıyorlar.

Mesela Karmate adlı grubun “Kara Duman” adlı şarkısını bilmeyen yoktur herhalde. Resul Dindar, Karmate adlı grubun solistidir. Müziğiyle ritmiyle şarkı kendine bağlıyor resmen. Beyaz Show’a gelen Koliva adlı genç grupta güzel söylüyorlar. Tabi bu müziği herkes yapamıyor. Mesela İsmail Türüt bunu yapmasın. Neyse konuyu dağıtmayalım.

Bir başka örnek ise harbi sanatçıların arasında yer alan Şevval Sam. Karadeniz miziklerine yön veren diğer sanatçılar Volkan Konak ve rahmetle andığımız Kazım Koyuncu. Kazım Koyuncu’nun eserleri birileri tarafından hala cover’lanıp söyleniyorsa bu O’nun ne kadar da iyi bir sanatçı olduğunu gösteriyor. Volkan Konak tam aşk adamı bana göre. 3 tane kelimeden nasıl aşk şarkıları çıkarttığını şarkılarını dinleyerek görebilirsiniz.

Slow motion olan her müziği dinleyebilme özelliğine sahip olduğum için bu müziklere ilgim var. Daha çok durumdan anlayan slow müzikler dinlerim. Karadeniz müzikleri de bunlara örnek. Karmate adlı grubun “Kara Duman” adlı şarkısını dinlediğimde dünya duruyor gibi. Bazı kelimeleri anlamasam bile birşeyler anlayabiliyorum. Türkiye’nin en önde gelen sanatçıları bile Karadeniz müziklerini söyleyemezler. Bu işin mutfağında olanlar yapabiliyorlar bunu. Çok farklı bişey çok. Karadeniz müziklerinin olmazsa olmaz müzik aleti bence tulum. Şarkılara öyle bir renk katıyor ki uçup gidiyorsun resmen. Çalmasını bilen resmen konuşturuyor.

Karadeniz müziklerinin üstadlarını araştırmaya devam edeceğim. Eminim ki fazla sanatçı bulamayacağım ama bendeki de bir umut işte be sayın okur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!