Niche bloglama nedir?

Kategori: Webmaster - Yorum Yazın
Niche bloglama nedir?

Bu seferki yazım niche bloglama ile ilgili olacak. Sürekli aynı şeyleri yazmaktan sıkılıyor gibiyim. Bazı arkadaşlar niche’in ne demek olduğunu bilmiyorlar. Niche bloglamayı kısaca, belirli bir kategoride yazmak, mesela sadece ornitorenklerle ilgili bişeyler yazmak olarak tanımlayabiliriz. Bu net bir bilgidir. Anlaşılmayacak birşey yoktur.

Daha derin bilgilere doğru akalım

Son yıllarda niche kavramının yayılmasıyla bir çok web girişimcisi bu tür blogların tutacağını hissetti ve niche blog açmaya karar verdiler. Bu girişimcilerin arasında bende varım sayın okur. Sağlık, teknoloji ve program alanlarında yayın yapan 3 tane niche blogumu bende açtım. Lakin başarılı olamadım ya da ben öyle sandım. İlgisizlikten uçtular. Herneyse…

Konudan daha fazla uzaklaşmadan niche bloglama kavramını incelemeye devam edelim.

Bir rivayete göre niche blog ve forum sitelerinin hite ya da reklama ihtiyacı yokmuş. Aranılan şeyleri tek bir yerde bulabilmek için niche bloglar açılıyor. Genel forum ya da genel blogları bu kategoriye sokamıyoruz. Onlar farklı bir cumhuriyet.

Aslında tartışmak istediğim kişisel bloglardan niche blog olurmu? Sürekli bişeyler yazan ama bir gün köpeklerden diğer gün ise ornitorenklerden bahseden blog sitesi niche’midir? Bence değildir. Kişisel blogların kulvar farklı. Onlar daha bi canlı olmak zorunda değilller. Niche blogların hergün bişeyleri yayına vermesi gerekiyor. Hergün konu girilmesi gerekiyor falan. İşin kolay yolunu bulduğunuzda bloglamak daha bir heyecanlı olacaktır.

Bana göre niche bloglar tam bir para basma makinası halini alabilir. İçindeki bilgileri özgün ve sürekli güncel olarak girerseniz, bir süre sonra blogunuz aramalarda kendisini göstereceği için hitinizi kat kat arttıracaktır. Bu da size kesinlikle para olarak dönecektir. Reklam anlaşmaları, link satışlarınız ile poponuzu bir süre sonra doğrultabilirsiniz.

Niche bloglar, eğer sabırla çalışırsanız 3 ay gibi kısa bir sürede zirvelere gelebiliyor. Sadece sabır gerektirir. Niche blog kurmak aslında çok basit. Siz neden denemiyorsunuz?


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!