Okul Öncesi Oyunları

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
Okul Öncesi Oyunları

Okul öncesi çocukların eğitiminde oyunların ne denli önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Zira oyunlar gerçek hayatın bir nevi provasıdır. Oyunlar esnasında çocuk gerçek hayatta gördüğü şeyleri taklit etmektedir. Çocukların en önemli öğrenme ortamı sayılan oyunlar onların bir nevi deney alanlarıdır. Çizgi film seyreden çocukların hele ki kendi kahramanlarının oyunlarını oynaması, onların oyunlarla gelişim sürecini hızlandırır. Buradan hareketle okul öncesi çocuklar için üretilmiş çizgi filmlerin oyunları, onların gelişimine etki edecektir. Peki bu kahramanlar kimlerdir?

TRT Çocuk kanalında bir dönem yayında kalan Pepee, okul öncesi çocuklarının en çok takip ettikleri çizgi filmlerdendir. 3-6 yaş grubunu hedefleyen bu yapım çocuklar ve velileri arasında çok rağbet gördü. Pepe oyunları, konuşma zorluğu çeken 4 yaşındaki erkek çocuğu olan Pepee üzerinden üretilmiştir. Pepe Oyunları özellikle küçük yaştaki çocuklara hitap etmektedir. Rakamların meyvelerin öğretilmesi gibi basit oyunların yanında maceralarını da konu alan oyunları içermektedir. Yine çocukların el becerilerini geliştirmeleri için Pepe Boyama ve Yapboz oyunlarını da bulabilirsiniz. Sadece pepe oyunları okul öncesi çocuklara hitap etmemektedir.

Yine 4 yaşında olan başında saç çıkmayan, aynı yaşta kalan bir başka yapımda okul öncesi çocuklarına hitap eder Caillou (Kayu)’dur. Olayların kendi yaşamı etrafında aktarıldığı bu kahramanın oyunları da yine okul öncesi kuşak arasında çok sevildi. İnsanlarla ilişkileri ve günlük yaşamı üzerine kurulu olan Kayu karakterinin oyunlarını oynamak isteyenler için kahraman oyunları sitesini önerebiliriz. Kayu Oyunları bölümünde bu kahramanın okul öncesi çocuklarına hitap eden yüzlerce oyununu bulabilirsiniz. Kayu oyunu oynamak isterseniz tavsiyemiz bu oyun platformu olmaktadır.

Aynı sitede gözümüze çarpan başka bir kategori Tom ve Jerry Oyunları oldu. Ev kedi Tom ile onun en büyük rakibi fare Jerry arasındaki kovalamacayı bir an anımsadık. Oyunlarına da yansıyan bu kovalamaca bizi geçmişimize götürdü. Tom ve Jerry Oyunları oynamak isteyenler için bizde bu hatırlatmayı yapalım istedik. Gerek zamane çocuklarının ve gerekse ebeveynlerin vazgeçemediği bu karakterlerin oyunlarını yine kahraman oyunları ayrıcalığı ile oynayabilirsiniz. Hepinize iyi tatiller ve iyi eğlenceler dileriz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!