Özürlü bireylerin sosyal yaşamı ve aile faktörü

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Özürlü bireylerin sosyal yaşamı ve aile faktörü

Günümüzde değer verdiğimiz ve yardım eli uzattığımız özürlü olarak nitelendirilen farklı sebeplerden dolayı hareket kabiliyetleri zayıf olan bireyleri engelli olarak nitelendirmekteyiz. Toplumun birçok kesiminde ise aileler sahip oldukları çeşitli sebeplerden dolayı sakat kalmış olan bireylerini evlere kapatmakta toplum içerisinden sosyallikten uzaklaştırmaktadır.

Gönüllü bir engelli çalışanı olarak bu tür rahatsızlıkları bulunan bireylerin aslında evlerde kapatılmaması gerektiği onlarında güzel günler için yardımlara sosyal aktivitelere ihtiyaçları olduğunu çeşitli organizasyonlar ile onların evlerden dışarı çıkarılabileceğini söylemek mümkündür. Bu sayede hem aileler hem de gün yüzü görmemiş bireyler sosyalleşme aşamasına geçerek mutlu olur ve sorun ve heyecanlarını birbirleri ile paylaşma çözüm üretebilme yoluna gidebilirler. Bu konuda çeşitli belediyeler bazı rehabilitasyon merkezleri bu konu hakkında çok güzel çalışmalar yürütmektedirler.

Özellikle engelliler haftası ile ilgili düzenlenen organizasyonların sayısı gün geçtikte artmaktadır. Böylece ailelerinde bir nebze rahatlaması sağlanmaya çalışılır duruma gelmiştir. Aynı zamanda bazı üniversitelerin rekreasyon eğitimi bölümü öğrencileri bu tarz programlara katkı sağlamak amacı ile çeşitli organizasyonlar gerçekleştirerek bölgesel anlamda güzelliklere imza atmaktadırlar. Bu tarz organizasyonlar ve bilgilendirmelerin yanında engelli aileleri için yapılan bilgilendirme küçük tarzda yapılan seminerler aile bireylerinin tutum ve davranışları konusunda önemli gelişmeler yaratmakta ve aile bireylerinin de bu konuda bilgilendirilmesine yardımcı olunmaktadır.

Bir rekreasyon eğitimcisi olarak bu tarz organizasyonların bütün sivil toplum kuruluşlarının ortak bir plan çerçevesinde gerçekleştirilmesi bir bireyin daha hayata bağlanmasına yardımcı olacaktır. Bu konuda çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmış olan Akdeniz Üniversitesi beden eğitimi bölümü öğretmenleri ve üniversite bünyesinde açılan bir engelli restorantında bireylerin neler yapabileceği gözler önüne serilmiştir.
Engelleri aşabilmek için önyargıları kaldırmalı her türlü yardımı bu bireylerden esirgememeliyiz. Yardımlarınız için sivil toplum örgütleri ya da belediyeler ile irtibata geçerek yeni bir hayat yaratabilirsiniz. Sağlıklı güzel günler dileğiyle…

Kaynakca: engelliler.gen.tr


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!