Paylaşım ile siz de birşeyler katın.

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Paylaşım ile siz de birşeyler katın.

İnternet şüphesiz ki hayatımıza birçok kolaylık getirdi. Hayatımızı tamamen ona göre şekillendirdik işlerimiz eğitimimiz sosyal ilişkilerimiz hepsi internete bağlı hale geldi. Bu bakış açısına göre hayatın kolaylaşması olarak da görünebilir aksine internete bağımlı olmak olarak da görülebilir.

Artık arkadaşlarımız ile internet aracılığıyla görüntülü ve sesli olarak konuşabiliyoruz. İhtiyacımız olan tüm alışverişleri internetten yapabiliyoruz. Devletle ilgili bir işimiz olduğunda çok kısa bir sürede internetten yapabiliyoruz. Bize sunduğu bunca avantajı saymazsak gerçekten de nankörlük etmiş oluruz. İnternetin insani ilişkileri bitirdiğini düşünenler de var ancak o kesim genelde bu sanal aleme ayak uyduramayan veya uydurmak istemeyen kesim. Çevremize baktığımızda facebook veya twitter gibi sosyal medya araçlarını kullanmayan insan sayısı gerçekten de az. Çünkü internet akıllı telefonlar ile ceplerimize girdi ve cebimizdeki internet 3g ile gerçekten hızlı bir hal aldı.
Tabii işler böyle başlamadı. Birçoğumuz interneti kullanmaya başlayalı yaklaşık 10-15 sene oluyor. İlk zamanlar indir ikonu gördüğümüzde tıklıyorduk. Kötü amaçlı yazılım sayısı bu denli fazla değildi. Bizde de bir merak vardı. Bu internet bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmıştı ancak o kadarda kolay değildi. Çevirmeli hatlar ile siteye bağlanmayı beklerken adeta ömrümüzden ömür gidiyordu.

Bunun yanında müzik indir ikonları vardı. Daha önceleri istediğimiz müziği dinlemek için gidip kaset veya CD almamız gerekiyordu ve her istediğimizi bulamıyorduk. İnternet bun da çözmüştü. Ne kadar yavaş olsa ömür törpüsü olsa da yine de elinizin altındaydı. Geçen zamanla birlikte telif hakları yüzünden müzik işi biraz sekteye uğradı. Çünkü siz indirdiğiniz zaman sanatçı ve yapımcılar bundan bir kazanç elde edemiyorlardı. Bu da endüstrinin geleceği açısından tehlike oluşturuyor.

İnterneti kullanmaya başladıktan beri bilgisayarımızda eksik olmayan programlardan birisi de Winrar. Bu program dosya sıkıştırma amacıyla kullanılır. Çok fazla sıkıştırma sağlamasa da her türlü dosya formatını internette paylaşabilmek için bu programla sıkıştırmak gerekir. Şu anda baktığımızda tüm bunlar birazcık nostaljik geliyor. Ancak teknoloji o kadar hızla ilerliyor ki şu an yaşananlar ne zaman nostaljik gelecek bilemiyoruz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!