Pergola Sistemleri

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
Pergola Sistemleri

 

Kış bahçesi, cam balkon ya da teras kapamalarda sabit tavanlar yerine en çok tercih edilen açılır kapanır özellikleri ile pergolalardır. Pergolalar motorlu sistemleri ile uzaktan kumandalı modelleri ile de istendiğinde kolayca açılıp kapanan ve de en çok tercih edilen tavan kapatma seçenekleridir. Sadece özel kullanım alanlarında değil ticari işletmelerde de çokça kullanımı olan sistemlerdir. Dayanıklılık ve estetik görüntüleri ile de bu tercihi haklı ve özel bir yere taşımıştır. Işıklı huzur bahçeleridir de demek abartılı olmayacaktır. Kamelya tadı veren bu estetik tavan kapama elemanları özellikle bahçe ve teraslarda oturma alanları oluşturmak yazın sıcaktan kışın da zor hava şartlarından korunmak amacı ile kullanılır.

 

Basit bir mantık ile pergola; yüksek sütunlar üzerine yatay durumda bağlanan kirişler ve bu kirişlere dik olarak bağlanan latalardan oluşur. Üç cephesi açık olan ve bir cephesi ile sabit bir alana bağlı olan pergolalar sadece çatı görevi görürler. Dış mekânların kullanımını genişletmek ve bu kullanımı dört mevsime yaymak fonksiyonu olan raylı sistemler zarif ve modern çizgileri ile de mekânlarınıza değer katmaktadır. Açılır kapanır tavan sistemi diyeceğimiz pergolalar, diğer alternatif kapama sistemlerine göre çok daha tercih ediliyor olmalarının en önemli sebebi, pratik kullanımı yanında son derece de dayanıklı olmasıdır.

 

Pergola sistemleri uygulama yapılacak yerin fiziki durumuna göre ufak tefek farklılıklar gösterebilir. Opsiyonel farklılıkları uygulama alanına göre eklenip çıkarılabilmektedir.  Özel mukavemetli üretilen pergolalar 90 km hıza kadar rüzgâra dayanıklı ve ortalama 35 cm kalınlığa kadar da kar yüküne dayanıklıdır.  Elektrostatik boya ile boyanan pergolalarda zevkinize göre sayısız renk seçeneği de mevcuttur. Pergolalar ile ilgili bir diğer tercih sebebi de açılır kapanır sistemler olmaları dolayısı ile ruhsatlandırma gerektirmezler. Pergolaların yüzey malzemesi PVC bloklardan oluşur. Özel alüminyum oluklarla birleşimleri yapılır. Tüm bağlantı pim ve vidaları paslanmaz çeliktir. Çatılara ya da demir konstrüksiyon alanlara kolayca montajı da yapılabilmektedir. Tüm bunların yanında uzaktan kumandalı motor sistemleri ile kontrol edilebilmektedirler. Son derece dayanıklı ve estetik olan pergolalar maliyet olarak da oldukça ekonomiktir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!