Profesyonelce yaşamak

Profesyonelce yaşamak

Gelişim zamanla kazanlıcak bir şeydir, bunca yıldır hiç birşey katmamışsak biraz daha fedakarlık yapıp öğreneceğimiz, kazanacağımız birikimleri zamana yaymalıyız. Yarım yapıldığında fayda sağlamadığı gibi zaman kaybından başka birşey olmayacaktır. Biraz profesyonelce davranamak gerekir, evet profesyonelce.

Bu yazıda profesyonellikten bahsedicem bir kaç ana başlıklarla.

+ Ne kadar “Hayır !” diyebiliyorsunuz?
– Bazı kişiler için sorundur bu, büyük sorun. İstemediği, yapmayacağı şeylere “Evet” derler. Oyda hayır diyebilmeli ama asosyallik olmama sınırında hayır denmeli. Böylece baskı azalabilir üstünüzde, sırf birilerini kırmamak için bir saniyeyi bir milyon yıl gibi yaşama derdine son verirsiniz. Gerektiği yerde “Hayır !” deyin.

+ Cesaretinizi Sınamak ;
– Büyük başarılara her zaman ön ayak olmuştur cesaret, başarısız olacağını bilip girmek delilik diye adlandırılsa da
cesaret sahibi insanlar için aslında öyle değildir. Bugün, geçmişe bakıp başarılarını okuduğumuz insanların sırrı cesarete dayanıyor, hepsi fikirlerini ortaya koyup cesaretiyle o muhteşem güçle başlıyorlar işlerine. Ne dersiniz sizinde içiniz de belki bir avuç belki kocaman kalbiniz kadar cesaret var. Şimdi iş sizde; onu ortaya çıkarın.

+ Bilgi düzeyinizi genişletin, güncelleyin;
– Okuduğum bir kişisel gelişim kitabında güncel haber, TV kanallarında gösterilen ana haber programlarını saçma bul
duğunu yazıyordu zaman kaybı olarak görülüyordu orda. Sabah ve akşam sadece bi on dakika ayırmak bunu yeticektir.
Güncel olaylardan haberiniz olucaktır bu da beyninizde boş bi yer değil bir bilgi güncellemesi olucaktır. Yeni şeyler
öğrenmeye hazır olun.

+ Profesyonelliğe rağmen amatör ruhunu kaybetmeyin;
– Başarısızlığın büyük düşmanı olarak gösterilir amatör ruhu kaybetmek. Oysa öğrenilip yapılıcak, başarılıcak çok şey var.
Ne kadar başarmış olursanız olun hala kazanılıcak birşeyler bulursunuz araştırdığınızda, bir bitiş noktası yoktur. Koyduğunuz hedefi hiç bir zaman sınır görmeyin diğerine ulaşmak için bir adım olsun o.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!