Radyo dinlemek rahatlatıyor

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
Radyo dinlemek rahatlatıyor

Eski bir teknoloji olan radyo, günümüzde artık çok popüler değil. Onun yerine insanlar artık televizyon dizilerine ya da televizyondaki yarışma programlarına sarmış durumdalar. Ayrıca ilk icat olunduğunda oldukça pahalı ve bir o kadar da az işlem yapan bilgisayar günümüzde oldukça ucuz ve hemen hemen her işi yapabilen bir cihaz halini aldığından, insanlar artık boş vakitlerini bilgisayar başında geçiriyorlar.
Ancak radyo kanalları bu duruma ayak uydurmaya başladı. Esasen oldukça basit bir işleyişe sahip olan bu cihazlar, bir alıcı ve bir verici mantığı ile çalışıyor. Verici cihazlar ses dalgalarını basit birer sinüs dalgasına çevirerek kapsama alanındaki her yere bu dalgaları yayıyorlar. Arabesk radyo bakabilirsiniz. Evlerimizdeki alıcı cihazlar ise, bu sinüs dalgalarını yakalayarak önce onları ses dalgalarına çeviriyor, yani anlamlandırıyor, daha sonra da bizlere ulaştırıyor.
Ancak bu cihazlar artık günümüzde sadece oto teyplerinde veya taşınabilen Walkmanlerde kullanıyorlar. Ayrıca bu cihazlar çekim gücü az olduğundan, radyo kanallarının belirli aralıklar ile vericiler yerleştirmeleri gerekiyor ki bu da ayrı bir külfet olarak onların gider hanelerine yazılıyor.
Hal böyle olunca ve yukarıda da anlattığımız gibi internet ve bilgisayar insan hayatına bu denli nüfus edince, radyo kanalları çareyi onunla savaşmak yerine onun elini öpmekte buldu. Yani bu bahsi geçen kanallar artık internet üzerinden de yayın yapmaya başladı. İnternetten yayın yapmak, normal vericiler ile yayın yapmaktan hem daha ucuz, hem de değil ülkeye tüm dünyaya yayılabiliyor.
Siz de istediğiniz bir radyo kanalını internetten dinlemek istiyorsanız, kanalın internet sitesine girip Radyo Dinle butonuna tıklayabilirsiniz. Ancak canlı olarak dinlemek için birtakım yan uygulamalar kurmanız gerekebilir. Bu yan uygulamaları google’da arattıktan sonra edinerek, istediğiniz yayını dinleyebilirsiniz.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!