Çok mu sanallaştık?

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
Çok mu sanallaştık?

Bugünlerde dikkatimi çeken bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Artık futbol veya onun gibi başka oyunları “canlı” olarak izlerken gol veya başka önemli bir şey olunca hep bir replay (yeniden oynatma) olacağı beklentisi içindeyiz. Bu çeşitli oyunların ve televizyonun marifetidir.

Mesela maç izliyorsunuz. Maçta çok önemli bir pozisyon oldu. İçinizde bir yerlerde sanki o anın yeniden gösterileceğini düşünüyorsunuz (Çoğu kişinin başına gelmiştir). İşte bu bahsini ettiğim sanallaşmanın bir adımı.

Peki niye öyle bir şey hissediyoruz? Nedeni çok basit aslında. Televizyonda bir maç izlerken önemli bir pozisyonu 4-5 kere yeniden oynatıyorlar veya pes, fifa gibi futbol oyunları her gol attıktan sonra 2-3 kere tekrar izlettiriyor. Beynimiz artık o olayın tekrar oynayacağına o kadar inandırmış ki kendisini; gerçek hayatta yeniden oynamayınca o olayı garipsiyor.

Biz bile (daha teknoloji hayatımızın içine gireli 5-6 yıl olmadı) şimdiden bu kadar sanallaştıysak gelecek nesiller (şuanda 0-5 yaş arası) ne yapacak? Şuanda sokağa çıkmak yerine 5-6 yaşındaki çocuğun elinde tablet sürekli oyun oynuyor. Daha okuma-yazma bilmeden oyun oynamasını biliyor.

Başlıkta sorduğum sorunun cevabına gelince. Evet çok sanallaştık ve her geçen gün git gide sanallaşmaya devam ediyoruz. Hatta genç nesil gerçek hayatı sanal hayat yerine koyuyor.

Peki siz bu sanallaşma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı merak ediyorum.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!