Sandalye Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kategori: Genel - Yorum Yazın
 Sandalye Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizde yer alan önemli eşyalardan birisi de sandalyelerdir. Yemek masası sandalyesi veya salonumuza koyduğumuz, bir klasik model. Sırt ve bel sağlığımızı önemli ölçüde etkileyen bu eşya grubu alınırken, özenle ve dikkatle seçilmelidir.

 

Doğru sandalye seçilmez veya doğru biçimde oturulmazsa olacaklar:

 

Kuşkusuz akla ilk gelen şey, sırt ağrısıdır. Bir müddet sonra kronikleşir ve gece rahat bir uyku uyumaya bile izin vermez. Bunu takiple, boyun ağrısı, eklem tutukluğu, göz ağrısı ve migrene kadar giden şiddetli baş ağrısıdır.

 

Doğru oturma şekli nasıl olmalıdır?

 

Sırtınız dik olmalı. Bel kemiği yerleşmeli ve omurga bükülmemeli. Eğer ofis işi yapıyor ve uzun süre bilgisayara bakıyorsanız, arada yarım saatlik molalar verilmelidir. Sandalye modelleri kendi aralarında birçok farklı modele ayrılır. Ben sizlere klasik ve kolçaklı ahşap sandalyeleri tanıtacağım.

 

           Kolçaklı ahşap sandalye yemek odalarında, bahçede, dekoratif olarak salonda ve hatta bilgisayar masasında bile kullanılabilir. Modern tasarımları ile göz doldururken, yüzde yüze kadar ahşap olmasıyla sağlıklı ve keyifli bir oturma yaşatıyor. Geniş olmaları artı bir değer sağlarken, farklı renkleri ile göz dolduruyor. Kayın ağacından yapılan bir çift modeli, cam bir masa ile bahçenizde veya terasınızda kullanabilir, âdeta bir mobilya showroom rüzgârı estirebilirsiniz. Ve işin güzel tarafı, deri modelleri ofisinizde kullanabilir, hem bacaklarınızı bükerek eklem ağrılarını azaltabilir hem de farklı bir hava estirebilirsiniz.

 

           Klasik sandalye modellerine gelirsek, eskiden bu sözcük kullanıldığında, akla sadece dört demir veya tahta ayak üzerine konulmuş bir minder ve kuru bir oturma yeri gelirdi. Günümüzde ise klasik sandalyeler kendi aralarında bile onlarca farklı modeli barındırıyor. İsteğe bağlı olarak üretilebiliyor. Eğer sandalyenizin modelinden sıkıldıysanız, farklı minderler alıp bağlayarak, yeni gibi bir görünümüm vermek mümkün.

 

Yılların eskitemediği tek renk furyası, ottoman stili püsküllü modeller, parlak metaller, krom kaplamalar, spor dikişler, yeni nesil kırılmaz esnek cam… Ve daha fazlası. Sektör her geçen gün büyüyor ve bu da üreticileri yeni fikirler üretmeye zorluyor. Bu sayede tüketici kendi zevkine göre bir modeli illa ki bulabiliyor. Sadece on yıl öncesinde nasıl ki cam bir sandalye de oturmak fantastik geliyordu değil mi?

 

Dünya mobilya sektörü pazarında bir on yıl daha sonrasını hayal bile edemiyoruz. Bakalım daha neler göreceğiz?

 

Ne olursa olsun popülerliğinden bir şey kaybetmeyen şu sözle bitirelim; “Zevkler ve renkler tartışılmaz!”

 

 

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!