SİGARA GÜZELLİĞİNİZİ NASIL ETKİLER???

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
SİGARA GÜZELLİĞİNİZİ NASIL ETKİLER???

Sigara kullanan insanlar hangi ürünü kullanırlarsa kullansınlar istedikleri sonucu alamazlar. Hiçbir tedavi yöntemi sigaranın cilde verdiği zararları düzeltemez.

Sigaranın zararları bildiğimiz fakat bir türlü bırakamadığımız bir bağımlılığımızdır. Sigara pek çok sağlık sorununa yol açtığı gibi güzelliğimize de düşündüğümüzden daha çok zarar vermektedir.

Sigara cilde, gözlere, dudaklara zarar verir, kırışıklıklara, selülite ve erken yaşlanmaya neden olur.

Sigara içen kişilerle içmeyen kişileri sadece dış görünüşlerine bakarak ayırabiliriz neredeyse. Sigara içen kişilerde tipik sigara tiryakisi yüzü vardır. Dudak çevresinde dudağa dik çizgiler, yüzde kırışıklık ve soluk, cansız, kuru deri, alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi sonucu çökmüş yüz ifadesi, erkeklerde sararmış bıyıklar, kadınlarda sararmış saç uçları vb. şekilde kendini gösterir. Bu görüntü ile olduğumuzdan 10-15 yaş daha yaşlı görünürüz. Sigaranın cilde etkilerini biraz açalım.

SİGARANIN CİLDE VERDİĞİ ZARARLARI SIRALAMAK GEREKİRSE;

1-Sigara içerisinde yer alan nikotin maddesi, sigara dumanı ve katran, cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine engel olarak derideki su içeriğinde azalmasına ve cildin kuru ve cansız görünmesine yol açar.

2-Ayrıca sigara içerken kullanılan yüz kaslarıyla ilgili olarak dudak çevresinde kırışıklıklar ortaya çıkar.

3-Sigara damarlardaki daraltıcı etkisiyle cildimizde yeterince kan gidemez ve deride gri-esmer renklenmeye neden olur.

4-Ayrıca kan akımını bozarak, yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

5-Sigara içen beyaz veya gri saçlı kişilerde katrana bağlı olarak sarımsı bir saç rengi ortaya çıkar.

6-Sigara içerken sigaranın tutulduğu parmaklar ve tırnaklarında sarı-kahverengi renklenme ortaya çıkar.

7-Sigara içenlerde ağız içi daha koyu bir renk alır.

8-Sigaranın kısırlık, erken menopoz, adet düzensizlikleri gibi etkileri de vardır.

9-Sigara içerisindeki tütün ve çıkan duman da diş eti hastalıklarına yol açar, diş çürümesine ve nefesin kötü kokmasına kadar pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirir.

10-Sigara içen kişilerde hayatı boyunca sigara kullanmamış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sigaranın deride yapmış olduğu değişiklikler güneş ışığı, yaş, kilo değişiklikleri ile ilişkili olmayıp; sadece sigara içme süresi ve miktarı ile ilişkilidir. Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalarda sigara içen kişilerin ciltlerinde normalden daha erken yaşlandığı tespit edilmiştir. Örnek vermek gerekirse uzun süredir sigara içen 40 yaşındaki birinin cildi, 60-70 yaşında hiç sigara içmemiş birinden daha yaşlı görünebilir.

 

Sigaradan kurtulmak için bir çok yöntem vardır. İlaç tedavisi, Elektronik Sigara, Psikolojik telkin gibi bir çok yöntem ile sigarayı bırakabilirsiniz.

Son zamanlarda kullanılan en iyi yöntem şüphesiz elektronik sigara dır.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!