Sosyal ağ savaşını kazananlar kaybedenler

Sosyal ağ savaşını kazananlar kaybedenler

Neredeyse hergün insanların sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla sosyal ağlar kuruluyor. Aslında bu sosyal ağların insanları ne kadar sosyalleştirdikleri ayrı bir tartışma konusu. Bütün gün sosyal ağında takılan, onu bunu beğenip, şuna buna yorum yapan kişi ne kadar sosyalleşebilir ki? Dışarı çıkmadan, güneşi görmeden sosyalleşmek olmaz.

2016 yılında bazı sosyal ağ haberleri ile sallandık diyebiliriz. Artçı şok gibi geldiler bir ara. Ama neyse ki şuan için sosyal ağ atağı yok. Facebook son bombasını geçenlerde patlattı. Facebook videocalling özelliğini devreye soktu. Google yeni sosyal ağı Google Plus’ı devreye soktu. Çok güzel hareketler bunlar. Ama kül kedisi gibi yerleri silen ve bi türlü ayağa kalkamayan sosyal ağ sitelerinden bahsedelim. Mesela MySpace. Satılmasının ardından bir türlü toparlanamayan sosyal ağ. Ardından gelen ise Hi5. Zamanında hunharca spam mail yapmasına karşı, yemeğin tuzunu tutturamamış bir farklı arkadaşlık sitesi. Buradaki amacın ne olduğunu hala anlamış değilim. Millet koca bulmak için giriyor sürekli. Erkekler için bulunmaz bir kaynak orası ama onlarda sıkıldılar çünkü bişey bulamadılar.

Son dönemlerde yükselişe geçen sosyal ağlar da var. Bunların başını Tumblr ve Linkedin çekiyor. Bu iki sosyal ağ kendi alanlarında başı çekiyor diyebilirim. Tumblr’ı ele alırsak eğer biraz twitter’ımsı bir havası var gibi. Kendi temanı kullanabiliyorsun. Aslında en benzer özelliği bu. Tumblr’ı sevmemiz için 30 neden varmış. Bunu kendileri söylüyor. Bakınız. ? Bana göre Linkedin’i biz gençler kullanmamalıyız. Profil alanları içerik kısmı, resmi bir havası varmış gibi gösteriyor. Kopup çoşacağımız alanları yok. Linkedin’in sloganı da çok cesur. Dünyanın En Profesyonel Sosyal Ağı. Bunu hakediyormuş gibi gözükmüyor. Bakalım zaman ne gösterecek. Belki de hepsi tek çatı altında toplanacaklar. Bilemeyiz bunu.

best10-tr


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!