Teknoloji ile Nostalji

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Teknoloji ile Nostalji

Bir süredir tüm işlerimizi bilgisayar yardımıyla yapıyoruz. Bu olay teknolojinin inanılmaz düzeydeki atılımı ile oldu. Bundan 10 sene önce işlerimizi halletmek bir bilgiye ulaşmak için yoğun çaba harcamamız gerekiyordu. Şu anda ise evimizden çıkmadan her şey elimizin altında. Çok güçlü bilgisayarlarımız güçlü ve hızlı cep telefonlarımız tabletlerimiz var. Bu aletlerde kullanılan yüksek teknoloji çok da küçük boyutlara indirgenmiş durumda.

Ancak bilgisayar ilk çıktığı zamanlarda gerçekten büyüktü ve yaptığı işlem sayısı azdı. Zaten ilk bilgisayardan bahsetmemiz gerekirse kendisi 40 ton ağırlığındadır ve çok basittir. Tabii ki bu bilgisayarlar kimsenin  evine girmedi. Ancak evlerimize giren ilk bilgisayarlar da o zaman için teknoloji harikası olarak görünmüştü. Şimdi baktığımızda ise gülünç gelmekte. Muhtemelen o zamanlar terabyte ile ölçülen depolama birimlerini gigibyte ile ölçülen RAM değerlerinin birisi bize söylese pek de mantıklı bulmazdık.

Evimize ilk girdiğinde oyun kavramı da şu anki formundan oldukça farklıydı. Hiç tanımadığımız bir platformdu. Daha öncesinde birçoğumuzda atariler vardı. Şanslı olan bazı arkadaşlarımızda playstation vardı. Ancak bunun oyunları daha farklıydı. Birçoğumuz pinball ve volfied başında saatler harcadık.  Anne ve babalarımız kaldırana kadar kalkmadık. Tüm bu oyunların yanında her birimiz için ayrı anlamı olan mario vardı. Prensesi kurtarabilmek için saatlerimizi verdik. Geçemediğim bölümlerde sinir küpü haline geldik. Arkadaşlar arasında da hangi bölümde olduğuna dair rekabet vardı. Oyunun içinde bulunan birkaç easter egg sayesinde bilinmezliğin dünyasında yol aldık.
Ayrıca interneti kullanmamızla birlikte hayatımıza flash oyun adında boyutu küçük ama zevkli oyunlar girdi. Bu oyunlar indirilebildiği için interneti olmayanlar da hakimdi. Girip bu oyunları oynayabildiğimiz birçok site vardı. Grafikleri düşük olduğu için açılması için de fazla beklemezdik. Araba park etme oyunu bunların içinde en popüler olanlarındandı. Bizi çileden çıkarırdı ancak yine de oynamaktan büyük bir zevk alırdık.

Tüm bunlara şu an arkamızı dönüp baktığımızda nostaljik geliyor ve yüzümüzde bir gülümseme oluşuyor. Teknoloji bu hızla gelişmeye devam ederse şimdiki de kısa sürede rafa kalkacak.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!