Trans Filmi

Trans Filmi

2013 yapımı bir film tanıtımı ile karşınızdayım. Fragmanı insanı kendine çeken, oyuncu kadrosuyla beğeni toplayan ve konusuyla merak uyandıran bu filmden biraz bahsedeyim sizlere.

Vincent Cassel ve James McAvoy gibi iki önemli oyuncu bulunuyor kadroda. İkisinin de oyunculuğunu çok beğenmekle birlikte ekrana olan uyumları ve izleyiciye bir şekilde hitap etmeleri benim için çok önemli. Bir oyuncunun filmi izleyenleri etkilemesi için yalnızca yakışıklı olması gerekmiyor. Yakışıklılık bir unsur olabilir ama, karizma ve hatta çirkin karizması da izleyiciyi etkiliyor. Ekrana yakışmak deyimi de bu nedenle ortaya çıkmış durumda. Filmin konusuna gelirsek; sanat eserleri konusunda uzman ve güvenlik görevlisi olarak açık arttırmada çalışan Simon, önemli bir tablonun çalınması olayında Franck isimli bir gangster ile anlaşıyor. Sonrasında başına aldığı darbeyle tabloyu sakladığı yerini unutuyor ve olaylar başlıyor. . Rosario Dawson’ın canlandırdığı hipnoz ustası karakteri ile hatırlamaya çalıştığı tablonun yeri yanı sıra saklı kalmış anıları da ortaya çıkmaya başlıyor. Hipnoz ustasını başka biri de canlandırabilirdi diye düşünüyorum ama çok fazla bir eksiklik mi ya da filmi batırmış mı? Hayır.

Kurgu, hikaye bana sorarsanız çok iyi. Film biraz karışık ilerliyor bu nedenle anlamayanlar filme çamur atmak isteyebilirler ama siz onlara aldırmayın, izleyip kendiniz karar verin. Yönetmenin Danny Boyle olması da filmi izlemek için bir neden zaten. Filmde çok fazla insan ya da karakter yok, olaylar bilindik insanlar arasında geçiyor ve sonuna kadar merakla ne olacağını bekliyorsunuz. Akılda kalıcı ve izlenmesi gereken bir film. Şimdiden iyi seyirler!


Pemra Yılmaz

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!