Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Kategori: Yaşam - Yorum Yazın
Tüp Mide Ameliyatı Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Dünyada ortaya çıkan çeşitli beslenme alışkanlıkları ister istemez insanların düzensiz beslenmesi ve aynı zamanda farklı kilo ölçülerine ulaşmasına neden olmuştur. İnsanlar hem gün içerisindeki yoğun tempo hem de tükettikleri çok sayıdaki fast food ürün nedeniyle ister istemez vücut orantısız şekilde kilo almaktadır. Genişleyen vücut hatları zamanla gerçekten hem görüntü hem de sağlık açısından rahatsız edici bir boyuta ulaşacaktır. Bu nedenle hem insanın kaliteli bir yaşam sürdürmesi hem de kendisini görünüm olarak beğenmesini sağlamak gereklidir. Bazı kişilerin vücudunda aşırı ve hızlı kilo almaya bağlı olarak insülin ve tiroid bezleri yeterince çalışmamaktadır. Bu nedenle aşırı kilolu bayan ve erkeklerin kilo verme istekleri de her zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Kimse kilolarından memnun değildir, her ne kadar sevdiğini söylese de en başta kilolar insan hareket kabiliyetini kısıtladığından kesinlikle vücutta yapışıp kalmamalıdır. Zamanla kilolar çok büyük sağlık sorunlarına, özellikle biriken yağlar damar sorunlarına neden olarak ölümcül sonuçlar doğurur. Kişi hiçbir şekilde kilo veremiyor ve sağlığı için kilo vermesi gerekiyorsa onun için en etkili çözüm tüp mide ameliyatı olmaktadır.

1990 yılından beri yapılan mide küçültülmesi ile kilo verme imkanı zamanla çok fazla geliştirilerek tüp mide ameliyatı adı altında sunulmaya başlamıştır. 2001 yılında tamamen yapılabilen bu ameliyat çok fazla kilosu bulunan ve ameliyata girmesine herhangi bir engeli bulunmayan kişilere uygulanabilmektedir. Tüp mide ameliyatı yapılması tavsiye edilen kişiler kesinlikle süper obezite sınıfında olmalı ve bu şekilde yapılması planlanan kişinin hem rızası alınmalı gem de ameliyat esnasında ve sonrasında doğması muhtemel riskler için çok detaylı bir tahlil zinciri oluşturulmalıdır. Arkasından hastada herhangi bir risk bulunmuyor ve kendisi de bu ameliyatı istiyorsa operasyona başlanır. Ameliyat sonrası hızlı bir kilo verme dönemi olacaktır. Bu dönemde hastalar sürekli kilo kaybedecek ve vücudun kendini toparlaması en azından 2 yıl sürecektir. Sonucunda ise verdiğiniz kiloya ve vücudunuzun nasıl toparladığına inanamayacaksınız.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı aslında insan vücudunun tüm düzeninde büyük bir değişim meydana getirir. Hasta ameliyata alındıktan sonra tamamen uyutulur ve midesinin karar verilen kısmı kesilerek çıkartılır. İçeride kalan mideden hacmi %80 ya da 85 kadar küçültülen bir mide tüpü ortaya çıkarılır. Kişi sonrasında küçülen midesinin daha az besinle doyması nedeniyle ve mide hareketlerinin artık daha az olması nedeniyle kilo verecektir. Bu işlemler zamanla eski haline dönecektir. Ama zaten midesi küçük olan birinin midesinin bir anda büyümesi mümkün değildir. Küçültülen mide de çok fazla büyümeye müsait olmadığından kişinin biraz dikkat ile hayatının sonuna kadar fit yaşaması mümkün olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı yapılırken midede hormonları etkileyerek sürekli yemenizi sağlayan kısım ameliyat esnasında mideden çıkarılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası ya hiç yemek yemek istemez ya da çok az besinle doyduğunuzu fark edersiniz. Bu doku zamanla midenin doğal işleyişine dönmesi esnasında yeniden oluşturulacağından midenizin eski iştahına olmasa da normal seviyede yemek yemenize neden olması için dokunun tamamlanması en az 2 yıl sürer. Kişi süre içerisinde hem yemek yiyebilmekte hem de zayıflamaya devam etmektedir. Tabii ki ameliyat sonrasında yenen yemekten içilen sıvıya kadar her şey doktor gözetiminde olur ama zamanla mide normal düzenine girdikçe kişiler kendileri istedikleri gibi beslenmeye başlayabilir. Bu ameliyatı olmuş kişilerin sonrası için çok iyi bir bilgilendirme alması şarttır. Mideyi yoran besinler dikişlerin açılmasına neden olabilir. Ne kadar mide en çabuk kendini yenileyen organlardan da olsa tedavi esnasında yenen içilen her şey çok büyük bir etkendir.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatı süper obezite sınıfındaki kişiler için artık neredeyse tek çaredir. Bu nedenle kişiler sürekli olarak başvurmakta ve bu sayede hem hızlı hem de kolay kilo vereceklerini düşünürler. Oysa tüp mide ameliyatı olmaya karar vermeden önce aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmak gereklidir:

  • Ameliyat yapılmadan önce ameliyat sonrasında kaç kilo vereceğiniz bilinmeli, bunun üzerine size nasıl bir ameliyat uygulanacağı ortaya çıkmalıdır. Bazen ameliyat dışında vücutta bulunan çeşitli hastalıklar nedeniyle tahmin edilen ya da öngörülen kilo kaybı yaşanmaz. Hatta bir de üzerine verilen az da olsa kilonun zaman geçtikçe artacağı gibi bir durum doğabilir. Ameliyata girmeden vücudunuzu çok iyi tanımak önemlidir.
  • Bazen bünyeye bağlı olarak tek bir ameliyat yeterli olmaz. Doktorlar hem hastayı yormamak hem de hastanın sağlığı için ameliyatı iki kez tekrar edebilirler.
  • Alınan besinlerden sıvı ve yumuşak besinlerin bazen absorbe edildiği görülmüştür. Bu kilo verme hızını yavaşlatan önemli bir unsurdur.
  • Ameliyat esnasında midenin küçültülmesi enine değil, boyuna yapılır. Boyuna yapılan ameliyatlar kanama riskine çok daha uygundur. Ameliyat sonrası midede kanama sık sık görülebilir.

Tarih: 19 Nisan 2017


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!