Üniversite Sınavı Çilesi

Kategori: Kişisel - Yorum Yazın
Üniversite Sınavı Çilesi

Üniversite sınavları her lise son öğrencisi için bir işkencedir. Lise son da değil aslında lise öğrencisi diyelim. Öğrenciler lise boyunca hangi mesleği istediğini, hangi üniversitede okuyacağını düşünür dururlar. Sonunda da belki de aklına hiç gelmeyecek bir bölümde buluverirler kendilerini. Maalesef çoğumuz çocukluk hayalimiz olan bölümlere giremiyoruz. Çünkü üzerimizde o kadar baskı ve stres var ki, bir bölüme gireyim de kurtulayım artık diye düşünüyoruz.

Bu sene de her zamanki gibi sınava birçok kişi girip ÖSYM’ye bir o kadar kişi küfür etti. Çünkü YGS neyse de, LYS hiç bekledikleri gibi değildi. Matematik ve Geometri sorularında o kadar zorlandılar ki sınavın çabucak açıklanmasında bunun bir payı olduğuna dair espriler bile yapıldı. Haksız da sayılmazlar çünkü bir sene boyunca çalışıp kendini sosyal hayattan soyutlayan öğrencilerin sınavda hiç beklenmedik sorular görmesi çıldırma sebebi.

Sonuçlar açıklandı ve herkes tercih derdine düştü. 8-18 Temmuz arasında yapılacaktı tercihler ve Eylül ayı gibi de kayıtlar olacaktı. Ama ÖSYM açıklama yaparak kayıt tarihini 15 Ağustos tarihine aldığını belirtti. Bu da demek oluyor ki geçen sene gibi bu sene de bayram zehir. Geçen sene açıklayarak batırmışlardı bu sene de kayıt olayı ile batırıyorlar. Bayram tatiline gidecekler yer bulabilecek miyiz diye endişelenip ne yapacaklarını şaşırırken ÖSYM’nin, ne düşündüklerini önemsediğini hiç sanmıyorum.


Pemra Yılmaz

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!