WP Widget Cache Eklentisi Tanıtımı

Kategori: Webmaster - Yorum Yazın
WP Widget Cache Eklentisi Tanıtımı

Yine bir eklenti paylaşımıyla karşınızdayız. Bu eklentimiz kısaca (wp widget cache) wordpress sitelerimizde kullandığımız bileşenlere ön bellekleme yapıyor. Öncellikle ön bellekleme hakkında biraz bilgimizin olmasında yarar var diyerekten birkaç link vermek istiyorum. (http://www.anarschi.com/1-saniyenin-onemi-website-optimizasyonu ve http://www.bidb.odtu.edu.tr/681-yerleske-ici-web-onbellekleme)

Wp widget cache eklentisini biraz daha ayrıntılı incelememiz gerekirse. Eklenti ilk cümlemde de belirttiğim gibi sitenizdeki bileşenleri ön belleğe alıyor ve sitede gezinme hızını gerçekten artırıyor. İstediğiniz bileşenleri ön bellekleme yaptırabiliyorsunuz ve önbelleğe alınma süresini belirleyebiliyorsunuz. Örnek olarak çoğumuzun kategoriler bileşenini ön belleğe almanız sitenizin performansında artış gösterecektir.

wp-widget-cache

Eklentiyi kurduğunuzda bileşenler menüsünde yukarıdaki resim gibi bir sütun göreceksiniz. Bu resimde saniyeyi 0 yaparsanız o bileşen için önbelleğe alma işlemi yapılmayacak demektir. Bir bileşeni ön belleğe almanız demek az ziyaretçiye sahip sitelerde pek bir şey ifade etmese bile çok ziyaretçiye sahip sitelerde gerçekten yarar sağlayabilir. Bir bileşen için 10 dakika ön bellek yapmak en iyisidir. 10 dakika ön bellek yapmak için 600 saniye değerini kullanabilirsiniz.

Eklenti hakkında sormak istediğiniz sorular olursa yorum olarak aşağıdan sorabilirsiniz.

 


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!