Yeni bir sosyal ağ [ Heello.com ]

Kategori: Genel - Yorum Yazın
Yeni bir sosyal ağ [ Heello.com ]

Bilindiği üzere Twitter‘da kullanıcılar resim yüklemeleri için TwitPic sitesini kulanıyorlardı. Twitter ise kendi bünyesine resim yükleme butonu koyunca TwitPic‘de bi nevi işten atılmış gibi oldu. TwitPic kurucusu Noah Everett ise buna karşılık olarak kendi sosyal ağını kurdu. Bu sosyal ağ da Twitter‘e benzeyen unsurlar çok fazla ama sadece isimleri değiştirilmiş. Mesela “Tweet” yerine “Ping”, “Retweet” yerine “Echo”, “Takip et” ise “Listen”, Türkçe’si ile “Dinle” olarak isimlendirilmiş. Yapılan her ping, Twitter‘daki karakter sayısı ile aynı olan 140 karakteri geçmiyor. @ işareti ile birini referans olarak gösterebildiğiniz Heello.com sosyal ağındaki ping’lerinizi Facebook ve Twitter‘da paylaşabiliyorsunuz. Şimdi adım adım Heello.com sosyal ağını tanıyalım.

Kayıt sayfasına gitmek için buraya tıklamanız yeterli olacaktır. Kayıt sırasında otomatik olarak Heello‘yu dinlemek istiyorsanız formun altındaki “Listen to @Heello on Heello” kısmına tik koymalısınız. Formu doldurunuz ve sisteme giriş yapınız.

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada isterseniz Twitter veya Facebook üzerinden de giriş yapılabileceğini görebilirsiniz.

Next Step butonuna bastıktan sonra açılan sayfada isterseniz Twitter arkadaşlarınızı Facebook arkadaşlarınızı davet edebiliyorsunuz.


Go to Profile butonu ile kendi profil alanınıza gidebilirsiniz. Sistem yeni yeni oturmaya başladığı için sistemsel hatalar olabilir. İlk gördüğüm hata, profilinize girdiğinizde avatara tıklanıldığında gittiği url. Normalde avatara tıklanıldığında ayar sayfasına ya da profiline gitmesi gerekli. Profil alanları çok sade düzenlenmiş. Şimdi de biraz içeriyi dolaşalım. Ayarlar sayfasında dikkatimi çeken nokta cinsiyet seçeneği. Kayıt olurken cinsiyetimizi seçmiştik ama  yine bizden seçmemizi istiyor. Ayarlar sayfasında seçtiğimiz Turkey seçenekleri ile anasayfada sadece Türkiye‘den gelen pingleri görebiliyorsunuz. Sistem henüz Türkçe olarak yayın yapmıyor.

Ayarlar alanını gezmeye devam ediyorum. Üst bar’da bulunan Customize butonu ile sayfanın renkleri ile oynayabiliyorsunuz. Kendi arka plan resminizi de ekleyebiliyorsunuz. Link rengi, yan bölüm gibi alanlarınızı düzenleyebiliyorsunuz.

 

Genel olarak Heello.com sitesi bu şekilde. Resimlerle de elimden geldiğince bişeyler anlatmaya çalıştım. Sistemi daha fazla tanımak ve bir an önce pinglemek için Heello.com‘a üye olunuz. İyi ping’lemeler.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!