Yeni Dizim ‘Luther’

Yeni Dizim ‘Luther’

Evet, tatil, yaz ayları ve ben dizi-film partisi yapıyorum kendimce. Ara veren dizilerimin yasını tutmak yerine yeni alternatifleri deniyorum. Benim gibi siz de yeni diziye başlamayı düşünüyor veya da kendinize uygun bir şeyler arıyorsanız buyurun tanıtıma.

Bugün 3.sezon 2.bölümünün çıktığını gördüğüm ‘Luther’ dizisi bir İngiliz yapımı olması itibariyle ilgimi çekti. Neden İngiliz yapımı olması derseniz, o harika aksanları beni benden alıyor. Güzel bir konu ve iyi oyunculukların yanı sıra bir de İngiliz aksanı olursa hiçbir diziye hayır diyemem. Gelelim bu yeni dizimize. Luther, başrolünde Idris Elba’nın bulunduğu bir polisiye dizisi. Polisiye denildiğinde ben şöyle bir dururum çünkü bütün polisiye türündeki dizileri ya da filmleri seyredemem. Önceki tecrübelerimden dolayı pek yanaşmadığım bir tür açıkçası. Ama bu dizi beni şaşırtarak kendine bağlamayı başardı. Pek uzak olmadığımız zeki, sorunlu bir polisin yaşadıkları konu alınıyor. Uzak kalmadığımız diyorum yani birçok örneğini görmüşüzdür. Hatta ilk bölümde zıtlaştığı katil ile olan diyalogları bana Hannibal’ı da hatırlatmadı değil.

İlk bölümlerde ailesini öldürdüğünü düşündüğü fakat ispatlayamadığı Alice Luther karakteri ile uğraşıyor. Bir de tuhaf bir şekilde kız da Luther ile uğraşıyor. Kendisi gibi zeki birini bulduğunu düşünüp ondan etkileniyor da diyebiliriz. Luther karakterinin öncelerde yaşadığı sorunlar, bulunduğu departmandaki üst yöneticileri oldukça endişelendiriyor bir yandan da. Bunca şeyle uğraşırken sorunlarını aştığını, artık düzeldiğini karısına ispatlamaya çalışıyor. Onu geri kazanıp, olanları düzeltmek istiyor. Kesinlikle uzak olduğumuz bir konu değil. Ama Idris Elba’nın bu role yakışan bir karizması ve bana göre sahip olduğu bir asiliği var. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden, 2.sezonu ise 4 bölümden oluşuyor. Şu anda devam eden 3.sezon ise yine 4 bölüm olacak. Ben bu diziyi sevdim ve izleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!


Pemra Yılmaz

Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!