Yeniden tırmanışa geçmek

Yeniden tırmanışa geçmek

Yaklaşık 1 haftadır blog lanetlenmişti. Neredeyse 2 aylık bir gerileme oldu. Benim blogun bulunduğu sunucuda yangın çıkmış ve çatır çutur herşey yanmış. Tabi bu işin espirisi ama sunucu diskleri arızalanmış ve içindeki tüm siteler gitmiş. Hadi benim 3-4 blogum var, bi adamın 60 tane sitesi gümlemiş. Zararın neresinden dönersek dönelim zarar zarardır.

Blogtaki 2 aylık eksiye düşme olayını telafi etmem mümkün gözükmüyor şuanda. Elimden geldiğince 404’lere konu açmak en mantıklı yapılacak iş. Ama bu 404’leri bir kenara bırakıp normal blög seyrinde de devam edebilirim. Bu daha mantıklı bir hareketmiş gibi geliyor bana. Yedek almak için öğleni bekliyordum ama keşke o gün yatmadan önce alsaymışım diyorum. Bu bana fena ders oldu. Ayrıca hostinge de.

Çalıştığım firma sıradan bir firma olmadığı için ortalığı ateşe vermedim. İşini itina ile yapan bir firma. Yedek konusunda bundan sonra sıkıntı yaşanacağını zannetmiyorum çünkü sunucuya günlük yedek alma yazılımı kuruldu. Yedek almadan 1.5 sene dayanabilmiştim. Son 5-6 aydır yedek almaya yeltenmiştim ama almadım. Nasılsa bişey olmaz diyordum. Ama olan oldu.

Kaldığımız yerden devam etmek için var gücümle çalışmaya başladım. Dün gece 12’den sabah 7’ye kadar uykusuz dakikalar geçirdim. Blogtaki bir çok konunun geri gelemeyişini alkolle kutladım. Fazla içmedim ama. Basit bir iki efes. Bugün ise işin eklenti kısmını ve temanın düzenlenmesi işini bitirdim.

İç seo denilen zımpırığı yapmaya hala devam ediyorum. İç linkleme önemli. Bazı seo eklentilerimi de kurmayı unutmadım. Dış seo için bazı sitelerden tanıtım ve logo reklam almıştım. Bunları arttırmayı düşünüyorum. Bazı webmaster forumlarında ücretsiz tanıtım yazısı alan web siteleri var. Ayrım gözetmeksizin hepsine ekleme yapacağım.

İmleme çalışması yapacak birilerini bulabilirim. Sosyal medya optimizasyonu olarak facebook ve twitter kullanmıcam. Daha çok digg gibi imleme sitelerini kullanıcam. Bunun için wordpress eklenti var. Verilen her site için üyelik alıp yazıları imletirim ben. Bunun için para vermeme gerek yok.

Sitenin kapalı kaldığı günlerde internetim yokmuş gibi hissettim. Çocuğunu kaybemiş bir ornitorenk gibi bir hindi gibi düşünmeye başlamıştım. Acaba hitlerimde bir düşüş yaşarmıyım diye söylenip durmuştum. Ama hitlerde sorun olmamış hiç. 100-120 arası hit gelmeye başladı yine. Hiç bir site blogta takılmanın verdiği zevki vermedi bana. Blog kategorilerime yenilerini ekledim. Bir kaç farklı bölüm açtım. İlginç şeylerle ilgili bişeyler yazabilirim.

Site 4 gün boyunca kapalı kaldı ve bu süre içerisinde alexamda inanılmaz bir yükseliş oldu. Bunu neye göre yaptı bilmiyorum. Alexa’nın algoritması çok farklı. Alexa düşeceğine yükselişe geçmiş. 560k’larda bıraktığım blog şimdi 530k’larda. Pagerank güncellemesine çok az bir zaman kaldı. İnanışlarımıza göre 1 hafta içinde pr güncellemesi gelebilir. Blog kapalıyken kapalı halde indexlenmediğim için google bana bir şans daha verebilir düşüncesindeyim. Ama google nasıl düşünür bilemem. Şu pr3’ü bir daha ki güncellemeye kadar korumak lazım. Diğer güncellemede pr’si terfi edebilir. Ama benim korktuğum şimdi ki güncellemede pr2’ye düşmek. Bu moralimi bozmaya yeter de artar bile.

Şimdi bloglamanın dibine dibine vurma zamanı. Her türlü bloglarım tabi ama yine eski ben olmaya devam edersem bi mok yiyemem arkadaş. Sabır denen şey bende yok. En azından hergün en az 2 konu girsem, güncel olmasa bile özgün konular google botu bloga bağlar. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Esen kal sayın okur.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!